Nikkei 225

[vc_row el_class=”margin-on-small”][vc_column][vc_column_text]

Nikkei 225 Yatırımları

nikkei 225
Nikkei (Nikkei heikin kabuki) 225 endeksi Japonya 225 olarak da bilinir ve 1878 yılında kurulan Tokyo Menkul Kıymetler Borsasının (TSE) performansını ölçen borsa endeksidir. 1950 yılında hesaplanmaya başlayan Nikkei endeksi dünyada en çok işlem gören Japon hisseleri ortalamasıdır ve günümüzde Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) gazetesi tarafından günlük bazda hesaplanmaktadır.

Japonya ekonomisinin durumunun ve yaşanan değişimlerin bir göstergesi olan Nikkei 225 endeksi dünyanın en önde gelen borsa endekslerinden biridir ve yüksek getiriler sağlayan birçok ürün Nikkei 225’de listelenen hisse senetleriyle bağlantı içindedir. ABD’nin Dow Jones endeksinin mukabili olarak görülen endeks fiyat ağırlıklı ölçülür ve Japonya’nın çeşitli sektörlerinden önde gelen 225 halka açık şirketin hisse senetlerinden oluşur. Bu da piyasalarda yatırım yapan herkesin, büyük yatırımcıların Japon hisse senetlerine nasıl bir yaklaşım içinde olduklarını anlamalarına yardımcı olur.

Nikkei’nin Tarihi

1975 ile 1985 yılları arasında ‘Nikkei Dow Jones Borsa Ortalaması’ ismini taşıyan endeks, ilk olarak, 2. Dünya Savaşı sonrasında Japonya’nın endüstriyel sektörünün yeniden kurulması sırasında ortaya çıktı. 2. Dünya Savaşının sonrasında Japon hükümetinin ve o günlerde lider konumda olan birkaç şirketin Tokyo Menkul Kıymetler Borsasına katılmalarıyla borsa dönüşüm geçirmiş ve Japonya Menkul Kıymetler Borsasına (JSE) dönüşmüştür. 2. Dünya Savaşının sonlarına doğru, 1945 yılının Ağustos ayında JSE kapanmış olsa da, 1946 yılına gelindiğinde uygulamaya koyulan yeni Menkul Kıymet Borsaları Yasası ile birlikte Mayıs ayında Tokyo Borsası yeniden açıldı.

1980’li yılların sonuna gelindiğinde, Japonya, Japon Yeninin çok hızlı bir şekilde %50 değer kazandığı bir ekonomik döngünün içinde girdi. Muhtemel bir yavaşlamaya karşı önlem almak isteyen Japon hükümeti mali ve parasal teşvikler kullandı. Bu süre zarfında toprak fiyatları ve borsa kurları dalgalanmalara sahne olurken, 1985-1989 yılları arasında varlıkların fiyatı üç katına çıktı ve TSE global borsa sermayesinin %60’ını temsil eder oldu.
1990 yılların ilk aylarında bu balon patladı ve ilk etkilenen, o yıl değerinin üçte birini kaybeden JPY oldu. 2008 yılının Ekim ayına kadar, Nikkei, 1989 yılının Aralık ayında ulaştığı zirvenin %80 altında, 7,000 civarında seyretti. Japonya Merkez Bankası ve hükümetin ekonomik teşviklerinin desteği sayesinde Nikkei 2012 ile 2015 yılları arasında yeniden yükselişe geçti. Gelgelelim, Nikkei fiyatı hâlâ 1989’daki kurun %50 altında seyrediyor.

Nikkei 225 Endeksinin Kapsamı

Japonya’nın dünya standartlarında boy gösteren ve en iyi performansa sahip olan 225 şirketinin hisse senetlerinden oluşan Nikkei 225 endeksinde listelenen hisseler yıllık olarak incelemeye alınıyor ve güncelleniyor. Herhangi bir şirketin endeks kapsamında yer almaya devam edemeyeceği tespit edildiğinde endeksten siliniyor ve “Olağandışı Değişim” adı verilen bir prosedürle yeni bir şirket ekleniyor. Bu değişim her yıl Eylül ayında sektör dengesine ve şirket likiditesine bağlı olarak gerçekleştiriliyor. Nikkei’de 36 endüstri sınıfını kapsayan 6 sektör kategorisi bulunuyor.

Nikkei 225 endeksinde temsil edilen en büyük 5 şirket ve piyasa değerleri (USD)

Toyota Motor172B
Sumitomo Mitsui117B
Nippon Telegraph & Telephone91.3B
NTT Docomo89.6B
KDDI72.9B

Nikkei 225 Endeksinin Fiyatını Etkileyen Faktörler

Geçmişte yaşananların etkisiyle, Nikkei 225 endeksi dünya genelinde en yüksek volatiliteye sahip olan ve sert piyasa hareketlerinin, çöküşlerin, fırlamaların ve toparlanmaların yaşanabileceği bir endeks olarak biliniyor. Nikkei ile ABD endekslerinin fiyat hareketlerinin belirli bir korelasyon içerisinde hareket etmesini sağlayan en önemli sebeplerden biri Japonya’dan ABD’ye ihraç edilen ürünlerin fazlalığı. Nikkei 225 yatırımı yapmakla ilgilenen yatırımcıların bir gözlerinin her daim ABD piyasalarında olması ve ABD’yi etkileyebilecek şeylerin Nikkei’yi de etkileyebileceğini bilmeleri gerekir. Buna ek olarak, Nikkei 225 yatırımlarının, ABD piyasalarında ve özellikle endekslerde yaşanan hareketlerle bağlantılı bir şekilde gerçekleşmesi avantaj sağlayabilir.

Nikkei 225 endeksi siyasi belirsizlikler, savaş, ekonomik ve finansal haberler ve doğal afetler gibi global olaylardan etkilenme eğilimi taşır. İşsizlik oranı, faiz oranları, GSYH rakamları ve istihdam seviyeleri gibi ekonomik göstergeler de etkileyebilir, özellikle Japonya ve ABD’de yaşananlar.

Nikkei 225 Yatırım Bilgileri

 • Nikkei 225 endeksinin yatırım saatleri Pazartesi ile Cuma günleri 23:46 – 06:24 & 07:31 – 17:54 (GMT) arasındadır
 • Nikkei 225 endeksi 5.00’lik birimlerle hareket eder
 • Teminat gereksinimi %2’dir
 • Kaldıraç oranı ‘dir
 • Minimum yatırım miktarı 100 birimdir
 • Nikkei endeksi Japon Yeni karşısında işlem görür

Nikkei 225 Yatırımlarınızı AvaTrade’de Yapın

Global piyasaları baştan sona kapsayan AvaTrade’de dünyanın en büyük borsa endeksleri portföylerinden birine yatırım yapabilirsiniz.

 • Uluslararası alanda denetimli broker ile yatırım yapmanın güvenliğini hissedin
 • Nikkei endeksi yatırımları
 • Uzun veya kısa pozisyon – piyasanın her iki yönde de hareketinden faydalanın
 • MetaTrader 4 platformlarını masaüstü, tablet ve mobil cihazlarınızda kullanın
 • Tüm sorularınız için birçok dilde 5/24 hizmet veren yatırımcı destek ekibinden yararlanın

AvaTrade’e hemen katılın ve rekabetçi spread oranlarının, yüksek kaldıracın ve mükemmel bonus fırsatlarının tadını çıkarın.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]