Bakır

AvaTrade’de Bakır CFD’leri Yatırımları

Online Copper Trading

Bakır yatırımları Antik Roma döneminden beri yapılıyor. Antik kazılarda bulunan bakır kolyeler vesilesiyle geçmişinin MÖ 8700’lü yıllarda uzandığı bilinen bakır, günümüzde dünyanın birçok yerinde madencilikle çıkarılıyor ve çoğunlukla bakır boru tesisatlarında kullanılıyor.

Büyük çukurlardan çıkarılan bakır aşırı derece kullanışlı bir üründür. Elektriği iletebiliyor olmasının yanında, tüm canlı varlıklar için takip materyali olarak kullanılıyor.

AvaTrade’de Bakır Yatırımları

Bakır, benzeri diğer metallerin aksine altın, gümüş veya platin gibi kıymetli metaller kadar nadir değildir. Binlerce yıldır kullanılan bakır metalinin geçmişi MÖ 8000’e kadar dayanır. Şöhretinin bir kısmını kolay eritilebiliyor olmasına borçlu olan bu metal endüstri sektörlerinde de çeşitli yöntemlerde kullanılabiliyor. AvaTrade’de Bakır CFD’leri yüksek rağbet gören enstrümanlar arasındadır ve birçok avantaj sunar:

  • Bakır ve diğer metallere rekabetçi spread oranlarıyla yatırım yapma olanağı
  • ‘ye varan yüksek kaldıraçla bakır yatırımları yapma fırsatı
  • Manuel, yarı otomatik ve tam otomatik işlemler için MetaTrader 4
  • DupliTrade de dahil olmak üzere kopya işlem platformları
  • Size özel hesap yöneticileriyle muhteşem çok dilli müşteri hizmeti
  • Cep telefonunuz, tabletiniz veya web yatırım platformunuzu kullanarak dünyanın istediğiniz yerinden istediğiniz zaman yatırım yapma olanağı

Dinamik gümüş piyasasına yatırım yapmaya AvaTrade’le başlayın ve $10,000’a kadar hoş geldin bonusu kazanın.

Bakır Piyasası

ABD uzun yıllar boyunca bakır madenciliğinde bir numara konumundayken son yıllarda bu unvanı Şili’ye kaptırdı. Yüksek miktarda bakır üretimi yapan diğer ülkeler arasında Çin ve Peru da bulunuyor. Dünyanın dört bir yanında yapılan bakır yatırımlarının gerçekleştiği ana borsalar: New York Emtia Borsası (NYMEX), Mumbai merkezli Çoklu Emtia Borsası (MCX), Şanghay Vadeli İşlem Borsası (SHFE) ve Londra Metal Borsası (LME. Bakır piyasası her gün 22:00’de açılır ve ertesi gün 20:59’a (GMT) kadar açık kalır.

Bakır Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Birçok emtiada olduğu gibi, fiyatları arz ve talepten etkilenen bakır genellikle ev aletlerinde ve elektrikli makinelerde kullanılır. Yeni konut inşaatlarında düşüş yaşanması halinde ekonomide yavaşlama olduğu anlamına gelebilir ve bakır fiyatlarında düşüşle sonuçlanabilir.

Bakır fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de arzın kendisidir. Eğer belli bir bölge veya ülkenin arz miktarında yavaşlama olur veya tamamen durursa, bakır piyasasını doğrudan etkileyebilir ve fiyatlarda değişime yol açabilir.

Bunların yanında, Bakır, çevre dostu piller gibi yeni yeşil teknolojilerin üretilmesinde de kullanılır. İnsan ırkı sürekli olarak daha iyi çözümler üretmeye çalıştığı için çevre dostu enerji türleri yükselişe geçmiş durumda ve ilgili teknolojilerde yaşanan gelişimler de bakır fiyatının yükselmesine yol açabilir.

Ayrıca, gelişmekte olan ekonomilerde bakıra olan talep de gittikçe artıyor. Özellikle de dünyanın en çok bakır tüketen ülkesi konumundaki Çin’de. Dünyanın imalat merkezi olarak bilinen Çin, dünyadaki bakır üretiminin yaklaşık yarısını temsil etmesine rağmen yeterli rezervi bulunmuyor. Bu durum da talebin artmasına ve global bakır ticaretinin büyümesine yol açıyor.

Bakır CFD’si Yatırımlarının Avantajları

Birçok insanın büyük miktarlarda bakır kullanmalarını gerektirecek bir durumun içinde olmadıkları rahatlıkla söylenebilir. Dolayısıyla fark sözleşmeleri (CFD’ler) kullanılarak yatırımlar gerçekleştiriliyor. Yani yatırımcının gerçek varlığı alması veya satması gerekmiyor. Bunun yerine brokerı aracılığıyla bir kontrat yapabilir ve piyasadaki fiyatlardan ve hareketlerden aynı şekilde yararlanabilir. CFD yatırımları yapmanın çeşitli avantajları mevcut:
Kaldıraç
Diğer metallerde olduğu gibi bakır yatırımları da pahalı olabilir. CFD yatırımlarını gerçekleştirirken kaldıraçtan faydalanan yatırımcılar, pozisyon gerçek miktarının tamamını yatırmak yerine sadece küçük bir yüzdesini yatırım olarak gerçekleştirerek avantaj sağlayabilirler. Bakır yatırımlarında kaldıraç oranı ‘dir.
Uygun Maliyetli
Varlığın kendisine yatırım yapmayarak taşıma, koruma ve saklama gibi büyük maliyetlerden rahatlıkla tasarruf edebilirsiniz. Dolayısıyla, bütün bunları ve daha birçok eylemi gerektiren metallerin çoğu genellikle sadece gerçek tüketicileri tarafından kullanılmaktadır.
Elden Kolayca Çıkarılabilir
Varlığın değerinde ani bir değişim yaşandığı takdirde, ürünü elinde bulunduran kişiler, kâr elde etmek veya zarardan kaçınmak için kaynakları ellerinden çıkarabilecekleri bir yol bulmak durumunda olacaklardır. Yatırım platformunu kullanarak enstrümanın CFD’sine yatırım yaptığınızda ise yapmanız gereken tek şey sadece pozisyonu kapatmaktır.

AvaTrade’de Bakır Yatırımları

AvaTrade’de bakır ve diğer emtiaya yatırım yapabilirsiniz. Bizimle birlikte yatırım yaparken bakırla ilgili piyasa haberlerini ve verileri alabilir, ücretsiz rehberlik ve bakır piyasasıyla ilgili ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Bakır yatırımları için brokerınızı seçerken AvaTrade doğal olarak tercih edeceğiniz ilk yerdir. Sahip olduğumuz deneyim, regülasyon, fon güvenliği ve diğer tüm sebepler AvaTrade’i sektörün lideri yapmıştır. Bugün AvaTrade’e katılın ve ister manuel ister otomatik yatırım platformlarında 250’den fazla enstrümana yatırım yapmaya başlayarak lider bir brokerla çalışmanın tadını çıkarın!