Doğal Gaz

Natural Gas CFD trading

Doğal Gaz Yatırımları

Forex ve CFD yatırımlarında lider, denetimli bir broker olan AvaTrade doğal gaz yatırımcılarına çeşitli avantajlar sunmaktadır.

 • ’e varan kaldıraç oranından yararlanın
 • Yeni AvaTradeGO uygulamamız ile istediğiniz yerden yatırım yapın
 • Haftanın 5 günü 24 saat müşteri hizmetleri
 • Kişisel hesap yöneticileri

Doğal gaz yatırımları yapmaya AvaTrade ile başlayın ve $10,000’a kadar hoş geldin bonusu alın.

Doğal gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz nedir?

Doğal gaz, ağırlıklı olarak çözünmüş organik maddelerden oluşan ve son 550 milyon yılda dünyanın yüzeyinin altına ev sahipliği yapan fosil yakıt formasyonunun bir yan ürünüdür. Doğal gaz rezervleri yeryüzünün derinlerinde, kömür ve ham petrol gibi diğer hidrokarbonların yanında bulunur. İşlenerek, çeşitli sanayi sektörlerinde ve ürünlerinde kullanılabilecek temiz bir yakıta dönüştürülür. Çok sayıda kullanım alanı bulunan doğal gaz genellikle ısıtma, yemek pişirme, ulaşım, ısı ve elektrik üretiminde kullanılır..

Sıvılaştırılmış doğal gaz, normal doğal gazın kolay bir şekilde nakledilebilmesi ve saklanabilmesi için sıvılaştırılmış halidir. Doğal gaz ana enerji kaynaklarından biri olmasına karşın, ihtiyaç duyan yerlerin büyük bir kısmı gaz çıkarılan yerlerden uzaktadır. Bu sebeple soğutulur ve sıvı hale getirilerek hacminin küçülmesi, depolanmasının kolaylaşması ve denizaşırı yerlere nakledilmesi sağlanır. Sıvılaştırılmış doğal gaz renksizdir ve zehirli bir madde değildir. Gazın soğutulmasıyla hacmi 600 kat küçülür. Aynı zamanda, sıvı haldeyken yanması mümkün değildir.

Doğal Gaz Isıtıcıları ve Doğal Gaz Santralleri

Günümüzde birçok insan doğal gaz ısıtıcıları hem çevresel hem de finansal sebeplerden ötürü tercih ediyor. Bu ısıtıcılar ve ocakların düzenli kullanımı pahalı değildir, kolayca bozulmazlar ve mevcut olan en ucuz ve en temiz fosil yakıtı kullanırlar. Doğal gaz ısıtıcıları evlerde de kullanışlıdır.

Doğal gaz santralleri ve nasıl çalıştıkları: büyük çaplı bir santralde 200,000 eve yetecek kadar elektrik üretilebilir. En ilginç tarafı da, fosil yakıtın kendisi yanarken dahi büyük miktarlarda enerjinin ortaya çıkıyor olmasıdır. Bu doğal gaz santralleri yüksek miktarlarda yakıt yakarlar ve her biri enerji doludur. Bu enerji ısı formundadır ve ısı sayesinde türbin denilen bir mekanizma dönmeye başlar ve bir jeneratöre enerji sağlar. Daha az katışıklık ve daha az çevre kirliliği gibi avantajlarının yanı sıra, yeni teknolojiler sayesinde enerji üretimi diğer yakıtlara kıyasla daha temiz ve çok daha ucuz bir hale gelmiştir.

Doğal Gaz Fiyatları

Doğal gaz fiyatlarını etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 • Tropik kasırgalar ve hortumlar gibi mevsimsel hava koşulları.
 • Ekonomik Büyüme: Güçlü bir ekonomide bu kaynağa olan talep artar ve doğal gaz fiyatının yükselmesini sağlar.
 • Ham Petrol Fiyatındaki Değişimler: Ham petrolün fiyatı artarsa, rafinerilerde üretilen ürünlerin de fiyatları artar.
 • Doğal Gaz Arzı: ABD’nin dört bir yanında bulunan rezervlerin fiyat üzerinde önemli etkisi vardır. ABD doğal gaz envanterlerinde düşüş yaşanması, büyük bir satınalmanın gerçekleşmek üzere olduğu sinyalini verir ve doğal gaza olan talebi ve vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarını arttırır.
 • Zaman Aralıkları – Yatırımcılar gelecek mevsimin sıcak mı yoksa soğuk mu olacağına odaklarında talebi arttırabilir ve doğal gaz fiyatlarını yükseltebilir.

Bunların yanında, doğal gaz piyasasının içinde de çeşitli piyasalar bulunur. Fiyatların günlük arz ve talebi temsil etmesi spot piyasada gerçekleşir. Bir eksiklik yaşanıyorsa fiyatlar dalgalanabilir ve hızla değişim gösterebilir. Vadeli işlem piyasası genellikle gelecek mevsimlerde beklenen arz ve talepteki değişimlere göre belirlenir. Bu piyasa daha az dalgalanma eğilimindedir.

Doğal Gaz Piyasası

Borsa: NYMEX
Yatırım Saatleri: 22:00 – 20:59

AvaTrade’in Doğal Gaz Yatırımı Koşulları:

 • Spread Oranı: $0.003
 • Minimum Yatırım Büyüklüğü: 100
 • Teminat: 2.00%
 • Orantı: 0.001
 • Opsiyonlar: Aylık
 • MT4 Sembolü: NATURAL_GAS

Doğal Gaz yatırımları yapmaya bugün AvaTrade’le başlayın ve eğitim merkezimizin ve size her gün çeşitli haberler göndererek sizi güncel tutan Autochartist isimli günlük piyasa analizi aracımızın tadını çıkarın. Bunların yanında hoş geldin bonusumuzdan ve size her adımda yardımcı olacak hesap yöneticilerimizden de yararlanabilirsiniz.

$10,000’a kadar Hoş Geldin Bonusunuzu alın – Hemen Kayıt Olun ve Doğal Gaz CFD’lerine yatırım yapmaya AvaTrade’le başlayın.