Paladyum

AvaTrade’de Paladyum Vadeli İşlem CFD’leri Yatırımları

Palladium trading @ AvaTrade

Paladyum Yatırımları

Paladyum dünya üzerinde bulunan en nadir metallerden biridir. Paladyum CFD yatırımları son yıllarda büyük bazı değişimler yaşadı ve 2000’li yılların başında %500’ün üzerinde değer kazandı.

  • Paladyum CFD’lerinde ‘ye varan kaldıraç oranı
  • Yatırım gününün 23 saati işlem yapma imkânı
  • Altın‘dan 30 kat daha nadir
  • 14 dilde 5 gün 24 saat destek
  • Tam denetimli global broker

Paladyum Piyasası

Paladyum piyasası her hafta Pazartesi ile Cuma günleri arası 23:00 ile ertesi gün 21:59 (GMT) saatleri arasında açıktır ve New York Emtia Borsasında (NYMEX) işlem görür. Madencilikle çıkartılan Paladyumun yaklaşık %60’ı otomotiv sektöründe kullanılır. Mücevher, elektronik ve dişçilik, paladyum tüketimi olan diğer sektörlerden bazılarıdır. Dünyadaki paladyum kaynaklarının çoğu ABD’de bulunmuyor olsa da paladyumun değeri USD karşısında ölçülür. Paladyumun birimi troy onstur ve yatırım yapılabilecek olan minimum miktar bir onstur.

Paladyum Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Gezegende en nadir bulunan metallerden biri olduğu için diğer enstrümanlarda sıkça rastlanmayan fiyat dalgalanmaları yaşanmıştır. 2001 yılında ons fiyatı 168 USD olan paladyum 2005 yılında 858 USD’ye ulaştı ve sadece 4 yıllık bir süre içerisinde %500 değer kazandı. Peki paladyumun fiyatında bu kadar büyük değişimlere ne sebep olabilir?

  • Global paladyum arzının yaklaşık %50’si Rusya’dan ve %30’u Güney Afrika’dan geldiği için bu iki ülke paladyum piyasası üzerinde kontrol sahibiler ve fiyatları etkileme gücünü ellerinde bulunduruyorlar. Buna ek olarak, Rusya, stoklarında ne kadar paladyum bulunduğunu ve ne kadar çıkarttıklarını paylaşmıyor; dolayısıyla, gelecekteki yıllarda arz durumunun ne olacağı bilinmiyor. Düşük tahminler, paladyum fiyatlarında artışa neden olabilir.
  • Genel siyasi ve ekonomik durumlar sebebiyle birçok piyasa etkilenebilir; ancak sadece iki ülkenin ana tedarikçi konumunda olması daha büyük riskler doğuruyor. Bu iki ülkenin birinde, özellikle Rusya’da, bir değişim yaşanması halinde paladyum piyasasında geniş çaplı hareketlere yol açabilir. Metallerin genellikle birbirleriyle bağlantı içerisinde olduklarını ve paladyumun fiyatındaki büyük bir değişimin, diğer metallerin de fiyatlarını etkileyebileceğini unutmamak gerekir.
  • Daha önce de belirttiğimiz üzere, paladyumun %60’ı otomotiv sektörü tarafından kullanılıyor. Daha çok insanın araba satın alması ve kullanması, paladyuma olan talebi arttıracak ve fiyatların yükselmesine sebep olacaktır. Paladyum tüketimi bulunan diğer sektörlerden de aynı etki gelebilir, ancak otomotiv sektörü açık ara bir numara olduğu için paladyum fiyatlarını etkileme gücü en çok otomotiv sektöründedir.

AvaTrade’le Paladyum Yatırımları

Nadir ve eşsiz bir metal olan paladyumda birbirinden heyecanlı seçenekler mevcut. Volatilitesi yüksek olmamasına karşı, paladyum yatırımları ilgi çekiyor. Bunun bilinciyle, AvaTrade, bu nadir varlığa yatırım yaparken, diğer tüm hizmetlerimizden de yararlanma fırsatı sunuyor. Bugün AvaTrade’e katılın ve paladyum ve diğer nadir metaller de dâhil olmak üzere 250’nin üzerinde enstrümana yatırım yapmaya başlayın.