Kakao

Kakao CFD Yatırımları

Cocoa CFDs Trading at Avatrade

Kakao bitkisi 1600’lü yıllarda Amerika kıtalarının keşfi sırasında bulundu ve kakao çekirdekleri hızlı bir şekilde Avrupa’yı sararak, çeşitli gıda maddelerinde aroma ve tatlandırıcı olarak kullanılmaya başlandı.

‘Yiyeceklerin Tanrısı’ anlamına gelen Theobroma kelimesiyle anılan kakao bitkisi acı olabilir; ancak bugün dünyanın en popüler gıda maddelerinden biri $98.3 milyarlık sektörüyle çikolatadır. Kakao bitkisi birçok kullanıma sahip bir metadır ve tek bir bitkiden kakao likörü, kakao yağı ve kakao tozu üretilebilmektedir.

Kakao Yatırımlarını AvaTrade’le Yapmanın Avantajları

 • Kakao CFD yatırımlarında ‘ye varan kaldıraç oranı
 • Yatırım günlerinde 17.5 saat yatırım yapma fırsatı
 • 14 dilde 5 gün 24 saat yatırımcı destek hizmeti
 • Uluslararası alanda denetimli broker

Kakao Yatırımları Piyasası

Kakao çekirdekleri hasat edilirken ortaya çıkan 3 ana kakao bitkisi türü vardır: Trinitario, Criollo ve Forastero. Forastero bitkisi, bu üçlü arasında en popüler olanıdır ve kalın yapılı, sık bulunan bir bitkidir. Criollo ise iklim değişimlerine karşı çok duyarlıdır ve hava koşullarındaki küçücük bir değişim hasat miktarını etkileyebilir. Trinitario ise bu ikisinin bir karışımıdır ve Criollo’nun hassas tadı ile Forastero’nun heybetini birleştirir.

Dünyada iki ana kakao borsası bulunur: Kıtalararası Borsa (ICE) ve NYSE Liffe (NYSE: Euronext grubunun bir parçası).

Kakao Sözleşmesi Koşulları:

 • Kakao Yatırım Saatleri: 09:45 ile 18:29 arası (GMT)
 • Teminat: %2.00
 • Spread Oranı: piyasa üstü $8
 • Minimum Pozisyon Büyüklüğü: 1 birim
 • Sözleşme Büyüklüğü: Metrik Ton
 • Borsa Sembolü: COCOA
 • Fiyat Birimi: metrik ton başına dolar
 • Hareket Büyüklüğü: metrik ton başına $1

Kakao Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

İklim değişiklikleri, kakao bitkisinin üretimini etkileyen başlıca faktördür. İklim koşullarında bir değişiklik olması durumunda kakao fiyatı hareket edecek ve hem kakao vadeli işlem sözleşmeleri, hem emtia yatırımları piyasası hem de tüketici fiyatlarına yansıyacaktır. Kuraklık ve erozyonun yanı sıra bitki hastalıkları da hasat miktarlarını etkileyebilir.

Dünya genelinde çikolataya olan talebin artması fiyatları etkileyebilir. Buna ek olarak, çalışma standartları ve kakao bitkisinin yetiştirilmesiyle ilgili konularda yaşanabilecek olan değişimler kakao fiyatlarının oynamasına yol açabilir. Üretim maliyetleri görece düşük olsa da teknoloji sürekli olarak değişim göstermektedir ve yakın gelecek için göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olabilir.

Kakao çekirdeği üreten ve ihraç eden ülkelerin başında, yıllık 1,448,998 metrik tonla dünyanın toplam kakao arzının %30’unu temsil eden Fildişi Sahilleri gelir. İkinci sırada olan Batı Afrika ülkesi Gana’da yıllık 835,466 metrik ton kakao üretimi yapılmaktadır. Endonezya ise 777,500 ile global kakao üretiminde üçüncü sıradadır.

Kakao çekirdekleri toplandıktan, fermente edildikten, kurutulduktan ve nakledildikten sonra sabun ve kozmetik ürünlerinden konfeksiyona kadar çeşitli sektörlerde endüstriyel olarak tüketilmek üzere bileşiklerine ayrıştırılır. Global çapta en yüksek kakao tüketimi olan ülke %13’le Hollanda’dır. Avrupa tüm tüketim piyasasının %40’ını temsil ederken, geri kalan %60’ı Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika kıtaları arasında dağılmıştır.

Kakao Yatırımlarını Anlamak

Bu örnekte, yatırımcı, kakaonun 1 metrik ton fiyatı $2027 iken 10 birimlik bir uzun pozisyon açıyor. Kakaonun fiyatı $2039.50 seviyesine ulaştıktan sonra pozisyonu kapatıyor. Bu sözleşmenin değeri, pozisyon büyüklüğünü fiyat farkıyla çarparak hesaplanır:

10 metrik ton x (2039.5 – 2027) $/ton = $125

Kakao CFD Yatırımlarına AvaTrade’de Başlayın

Kakao piyasalarının hangi yönde gideceğini biliyor musunuz? Öyleyse AvaTrade’e katılın ve kakao CFD’lerine yatırım yapmaya başlayın. En iyi CFD yatırımları deneyimine sektörün lideriyle kavuşun!

Hemen kendinize bir hesap açın veya risksiz demo hesabımızı deneyin.