Isıtma Yağı

Heating oil CFD trading

Isıtma Yağı Yatırımları

Isıtma Yağı, ham petrolün rafine edilmesiyle ortaya çıkan bir likit petrol ürünüdür. Esas olarak konut ısıtma kaynağı olarak kullanılıyor olmasının yanı sıra endüstriyel ocaklar, bina kazanları ve akaryakıt olarak da kullanılır. Doğal gazla ısıtmanın mümkün olmadığı evler için en önemli enerji kaynağı alternatifi ısıtma yağıdır. Kısaltması, İngilizcedeki Heating Oil’den türeyen HHO’dur.

AvaTrade’de ısıtma yağı yatırımları yaparken MetaTrader 4 ve AvaTradeGO gibi gelişmiş yatırım platformlarını kullanabilir ve eşsiz avantajlardan yararlanabilirsiniz:

  • ’e varan yüksek kaldıraç
  • Rekabetçi spread oranları
  • Analiz ve eğitim materyalleri
  • Muhteşem müşteri hizmeti alın
  • Yeni yatırım uygulamamız AvaTradeGO ile istediğiniz zaman, istediğiniz yerden yatırım yapma olanağı

Isıtma yağının kullanımı, 1920’li yıllarda yakıt brülörü icat edildiği zaman önem kazanmaya başladı. Ucuzluğu, idaresinin kolaylığı ve çevreye daha dost olmasının etkisiyle, bina içi ısıtma işlemlerinde kömürün yerine kullanılmaya başlandı. Son yıllarda ısıtma yağı çok daha verimli, güvenli ve temiz bir hale geldi. Konutlarda kullanılan ısıtma yağı tüm alana eşit seviyede ısı sağlıyor ve ev sahipleri termostat kullanarak evin ısısını kontrol edebiliyorlar. Isıtma yağı kurumsal ve konut binalarına, genellikle, yakıt tankerleriyle getirilir ve yakıt tanklarında depolanır.

Isıtma yağı piyasaları öyle makul seviyelere geldi ki, ABD’deki ısıtma yağı işletmelerinin satışları $16 milyarı aştı.

Isıtma Yağı Fiyatları

Isıtma yağının fiyatları birbirinden farklı birçok faktörden etkilenebilir. Fiyatlardaki dalgalanma riskini azaltmak adına, üreticiler, kısa hedge adı verilen bir sistem kullanırlar. Bu sistem, belli bir sözleşme kapsamında, üretilecek olan ısıtma yağı için belli bir satış fiyatı belirler.

Isıtma yağı vadeli işlemleri, jet yakıtı yağı ve dizel fiyatları için kullanılır. Isıtma yağına olan talepte yaşanan mevsimsel değişimler fiyatların yükselmesine veya düşmesine neden olabilir. Isıtma yağı fiyatları ilkbahar aylarında yükselme eğilimi gösterir.

Amerikan Doları ve farklı emtia arasında ters orantı bulunuyor. Petrol sözleşmeleri USD bazında yapılır ve tamamlanır. Dolayısıyla, USD’nin değeri değiştiğinde metanın değeri de yüksek ihtimalle değişir. Bu, petrolün değer kaybettiği anlamını değil, Amerikan Dolarının değer kazandığı anlamına gelir. Isıtma yağı vadeli işlem sözleşmeleri 1000 varil biriminde işlem görür ve minimum fiyat hareketi galon başına $0.0001’dir.

Ham petrol fiyatları, yağ fiyatlarına öncülük eder; gelgelelim, ham petrolün işleme alınma şeklinin de fiyat artışlarında rolü vardır. Mevsimsel farklılıklar sebebiyle yazın petrolün işlenme şeklinin değişmesi, benzin fiyatlarının yükselmesine yol açabilir.

ABD Çevre Koruma Müdürlüğü, Nisan ile Haziran ayları arasındaki dönemi yakıt üretimi için “Geçiş dönemi” olarak tanımlar. Rafineriler Mart ve Nisan aylarında bu değişimlere öncülük ederler. Benzinin bileşiği kış ayları ile yaz ayları arasında farklılık gösterir.

Harvey kasırgası gibi doğal afetler de ısıtma yağının fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Körfezdeki tüm platformlardaki çalışanların tahliye edildiği ve üretimin durduğu durumlarda fiyatlar genel olarak artar. Fiyatlar, 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında çok daha dalgalı durumda; vergi durumları, arz sorunları ve vadeli işlem sözleşmesi yatırımcılarının beklentilerinin de bunda payı mevcut.

AvaTrade’de Yatırım Koşulları:

Spread Oranı: 0.002

Minimum Pozisyon Büyüklüğü: 1000

Kaldıraç:

Teminat: 2.00%

Hareket Büyüklüğü: 0.0001

MT4 Sembolü: HEATING_OIL

Isıtma yağı yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara AvaTrade’in sunduğu çok sayıda avantaj mevcut. Harika bir hoş geldin bonusuyla ilk adımınızı atabilir, geniş yelpazeye uzanan eğitim materyallerimizi kullanarak daha iyi bir yatırımcıya dönüşebilirsiniz. Daha iyi bir yatırımcı olmanıza yardımcı olmak için hazırlanan bol çeşitli eğitim araçlarımızın yanında profesyonel müşteri hizmetleri ekibimiz de var. Günlük piyasa analizlerimizden ve Autochartist analizlerinden grafiklere ulaşabilir ve piyasalar hakkında günlük bilgiler edinebilirsiniz. AvaTrade’le yatırım yapmaya bugün başlayın.

Avantajlarımız arasında bunlar da var:

  • Kaldıraç Kılavuzu: brokerlar tarafından yatırımcılara sunulan bir yatırım aracı olan kaldıraç sayesinde, yatırımcılar, gerçek sermayelerinin çok üzerinde tutarlarla yatırım yapabilirler. Gelgelelim, kaldıracın etkisiyle kârınız artabileceği gibi, zararınız da artabilir.
  • Otomatik Yatırımlar:Aynı işlemleri yüksek hızda tekrar tekrar gerçekleştirmeye denir. Otomatik yatırım programları, yatırım robotları olarak da bilinir ve piyasaları takip ederek otomatik emirler çıkarıp, piyasalara iletir. Bunun yanında, başarılı yatırım geçmişine sahip olan deneyimli yatırımlarını kopyalamayı da mümkün kılar.
  • Açığa Satış:Bir varlığın fiyatının düşeceğine inanıyorsanız, açığa satış yapabilir (kısa pozisyon olarak da bilinir) ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri satın alarak, aradaki farktan kazanç elde edebilirsiniz. “Yüksekken sat, düşükken al” ifadesindeki yüksekken satış, yatırımcıların ayısal piyasalarda kâr etmelerine olanak sağlar.

Isıtma Yağı yatırımları yapmaya AvaTrade ile başlayın ve $14,000’a kadar yeni hesap bonusundan faydalanın.