CFD'ler Nedir?

CFD yatırımı dünyasını keşfetme yolculuğunda bize katılın. Çeşitli varlıklar
arasındaki fiyat farklılıklarının potansiyelini nasıl değerlendireceğinizi öğrenin.Fark Sözleşmeleri (CFD'ler) dünyanın en popüler ve en rafine Borsa Dışı (OTC) finansal türev ürünlerinden biridir ve Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Hisse Senetleri ve Borsa Yatırım Fonları gibi finansal varlıklardaki fiyat hareketlerine yatırım yapmanıza olanak sağlar.

Yatırımcıların, dayanak varlığa fiziksel olarak sahip olmadan veya dayanak varlıkla ilgili herhangi bir hak veya yükümlülük üstlenmeden, serbest bir şekilde yatırım yapmalarına imkân verir. CFD yatırımlarının en büyük avantajlarından biri, fiziksel enstrümanı gerçekten almaya veya satmaya gerek olmadan fiyat hareketlerine işlem yapabilme esnekliğidir.

AvaTrade'in CFD'lerinin fiyatı dayanak varlıktan gelir. Herhangi bir finans enstrümanının değer kazanacağını (güçleneceğini) veya değer kaybedeceğini (zayıflayacağını) düşünüyorsanız, CFD'sine yatırım yapabilirsiniz. Online CFD yatırımlarından kaynaklanan kâr ve zararlarınız, pozisyona giriş yaptığınız fiyat ile çıkış yaptığınız fiyat arasındaki fark üzerinden hesaplanır.

CFD Yatırım Yöntemleri

CFD yatırımları yaparken kullanılabilecek olan çok sayıda yatırım stratejisi mevcuttur ve en yeni yatırımcılar bile kolayca anlayabilirler. Bu kararlar çeşitli yatırım yöntemleri içerir ve en popülerleri Uzun Pozisyon ve Kısa Pozisyondur.

Uzun Pozisyon

CFD yatırımları yaparken uzun pozisyon açan bir yatırımcı varlığı satın almış olur. Yani, varlık yükselecektir veya sözleşmenin ömrü sırasında değerinde bir artış olacaktır.

Uzun vadeli yatırımlarda daha geniş bir öngörme olanağı olduğu için yatırımcıların düşük fiyatlardan işlem yapmasına olanak sağlayacaktır. Yatırımlar genellikle bir aydan başlar ve bir yıla kadar uzanır.

Kısa Pozisyon

Yatırımcı, varlığın değerinde bir düşüş yaşanacağını düşünüp, daha sonra geri satın almak üzere 'satış' yapmayı seçtiğinde kısa pozisyon açmış olur.

Örneğin, kısa satış yapan bir yatırımcının beklentisi, sözleşmenin ömrü sırasında varlığın fiyatının düşeceğidir. Eğer tahmini yanlış olursa ve varlığın fiyatı yükselmeye başlarsa, açık yatırımında zarar oluşmaya başlayacaktır. Bu zarar, varlıkta açılan sözleşmenin açılış fiyatı ile kapatıldığı andaki fiyat arasındaki fark üzerinden hesaplanır. Tam tersi durumda, varlığın fiyatının düşmesi halinde ise yine belirtilen fiyatlar arasındaki fark üzerinden kârı hesaplanır.

Kısa vadeli yatırımlar, sadece birkaç dakika gibi kısa süreler içerisinde yatırımcının kazanç sağlamasını sağlayabilir. Finansal masrafları mümkün olduğunca düşük tutmak, kısa vadeli yatırımcılar için bir avantajdır.

InterTrader

InterTrader, hem kısa hem de uzun vadeli CFD stratejileri uygulanabilen, tarihi olmayan vadeli işlem sözleşmeleri sunan aracılardır.

CFD Yatırımı Seçenekleri

AvaTrade yatırımcıları, diğer brokerlarla kıyaslandığında çok daha geniş bir yelpazeye uzanan Emtia, Hisse Senedi ve Endeks yatırımları gerçekleştirebilirler.

 • Önemli tüm emtiaya 'ye varan kaldıraç oranıyla yatırım yapın
 • MetaTrader 4 – masaüstü, tablet ve mobil yatırımlara uygun
 • Önde gelen ABD, Avrupa ve Asya borsa endekslerine işlem yapma olanağı
 • Piyasalarla ilgili düşünceleriniz doğrultusunda uzun veya kısa pozisyon açın
 • Endeks yatırımlarında 'e varan kaldıraç oranıyla yatırım yapın

CFD'lerin Avantajları Nedir?

 • Takas Masrafı Yoktur – Dayanak varlığa fiziksel olarak sahip olmaz veya dayanak varlıkla ilgili herhangi bir hak veya yükümlülük üstlenmezsiniz. Sözleşme, yatırımcı ile AvaTrade arasında yapılır.
 • Kaldıraçlı Yatırım – Dayanak varlığı satın almak isteseniz ödemeniz gereken miktardan çok daha ufak sermayelerle yatırım yapabilirsiniz. Gelgelelim, kaldıraç iki yönlü çalışır; kazançlarınızı arttırabileceği gibi kayıplarınızın artmasına da neden olabilir.
 • Damga Vergisi Yoktur - Birçok yatırımcı damga vergisi olmadan CFD yatırımı yapabilir (bu durum bireysel koşullarınıza ve yaşadığınız yerin yasalarına bağlıdır ve değişim gösterebilir).
 • Çok Araçlı Yatırım - Aynı yatırım platformundan çok sayıda enstrümana yatırım yapma olanağı.
 • Hem Yükselen Hem De Düşen Piyasalarda Yatırım – Piyasa koşullarına ve yatırım stratejinize bağlı olarak ister uzun ister kısa pozisyonlar açın.
 • CFD'lerin Süresi Dolmaz – Genel anlamıyla,  bir yerde bir yükseliş yaşandığında genellikle akabinde bir düşüş gerçekleşeceği ve bu döngünün sürekli tekrarlanacağıdır.
 • Hedging Olanağı – Pozisyon açtığınızda piyasa sizin beklediğiniz yönde gitmezse, tersi yönde aynı miktarda pozisyon açarak risk yönetimi gerçekleştirebilirsiniz

chatbot