Mısır

Corn trading

AvaTrade’de Mısır CFD’leri Yatırımları

Mısırın global alanda çok geniş kullanımı ve popülerliği olmasına rağmen, mısır vadeli işlem yatırımlarının o kadar popüler olmadığını duymak sizi şaşırtabilir. Dolayısıyla, mısır yatırımları sunan brokerlara çok rastlanmaz, özellikle de iyi koşullar ve platformlarla.

  • Mısır CFD yatırımlarında ‘e varan kaldıraç oranı
  • Yatırım günlerinde 17.5 saat boyunca işlem yapma olanağı
  • Eşsiz ve ender olarak yatırım yapılan bir meta
  • 14 dilde 5 gün 24 saat destek hizmeti
  • Uluslararası alanda denetimli bir broker

Mısır Piyasası

Mısır piyasası yıl boyunca açıktır; ancak, mısırın mevsim koşullarına bağlı bir tahıl olmasından dolayı genellikle yaz aylarında yatırım yapılır. Kış ayları geldiğinde mısırın dağıtımı ve satışı gerçekleşirken, yaz dönemleri büyüme değerleri ve hasat rakamları gibi konular üzerine tahmin yürütmekle geçer. Mısır hakkındaki ilk ve muhtemelen en etkili rapor Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yayınlanır. Bu raporda çiftçiler tarafından ekilen mısır miktarı akre bazında verilir ve mısır piyasasındaki fiyatları etkiler.

Mısır Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Mısır piyasası incelendiğinde, ABD’nin sadece bir numaralı mısır üreticisi değil, aynı zamanda bir numaralı mısır tüketicisi olduğu da anlaşılabilir.

  • Mısır hasadının sadece küçük bir kısmı gıda sektörüne gider ve mısır koçanı veya mısır yağı olarak kullanılır. Hammaddesi mısır olan etanol yakıtı gün geçtikçe özellikle ABD’de yaygınlık kazanmaktadır. Dünyadaki mısır tüketiminin en az %40 etanol yakıtındadır.
  • Mısır piyasasındaki fiyatlar esas itibarıyla arz ve talep değerlerinden etkilenir. Bireysel mısır tüketimi rakamları hemen hemen aynı seviyelerde kalsa da, endüstriyel kullanım oranlarında değişimler yaşanabilir. Bu sebepten dolayı Ham Petrol  fiyatında bir değişim yaşandığında, mısır fiyatlarında da değişimler görebiliriz.
  • Mısır fiyatları yaz aylarında, özellikle Haziran’dan Ağustos’a yükselme eğilimi gösterir. Ardından, hava koşullarında değişim yaşandığında hasadı etkiler. Bu değişim, Mart ayında yayınlanan hasat miktarı beklentisinde büyük değişimlere sebep olabilir ve mısır fiyatlarında geniş çaplı hareketler yaratabilir.
  • Dünyanın bir numaralı mısır üreticisi, yıllık 350 milyon ton mısırla ABD’dir. ABD’nin ardından Çin, Brezilya ve Arjantin gelir. Mısır tüketiminde ihracat ve ithalat çok yüksek olduğu için siyasi değişimler, ticaret anlaşmaları, vergilendirme gibi faktörler fiyatları etkileme ihtimalini taşır. Üretici ülkeler ile tüketici ülkeler arasındaki ilişkiler de mısır fiyatları üzerinde etki sahibidir.

AvaTrade’de Mısır Yatırımları

Bireysel yatırımcılar arasında çok popüler olmamasına karşın, mısır piyasası kendine ait yatırım fırsatlarıyla gelir. Raporları, hava koşullarındaki değişim beklentilerini ve Ham Petrol fiyatlarının takip edilip, analizinin yapılması mısır yatırımları için büyük önem taşır.

AvaTrade olarak yatırımcılarımıza bu yeni yatırım olanağını sunmaktan gurur duyuyoruz. Mısır yatırımları sayesinde sadece portföyünüzü çeşitlendirmekle kalmayıp, bu eşsiz yatırım enstrümanından kazanç sağlama potansiyeline de kavuşabilirsiniz.