CAC 40

[vc_row el_class=”margin-on-small”][vc_column][vc_column_text]

CAC 40 Borsa Endeksi

cac 40 index trading
Euronext borsa grubu tarafından yönetilen CAC 40 endeksi, Paris Menkul Kıymetler Borsasının bir numaralı borsa endeksidir. Tam adı CAC quarante olan CAC endeksi, serbest dalgalı piyasa değeri endeksidir ve Euronext Paris borsasında listelenen şirketlerden en yüksek değere sahip olan 40’ının performansını ölçer. Bu özelliğiyle Fransa borsa sının durumu için en sık başvurulan gösterge konumundadır.

CAC 40 Endeksinin Tarihi

‘Compagnie des Agents de Change’ ifadesinin kısaltması olan ‘CAC’ grubu ilk olarak 1801 yılında Paris Menkul Kıymetler Borsasında faaliyetlerine başladı. 1988 yılının Ocak ayında Menkul Kıymetler Borsası reformunun gerçekleşmesiyle Compagnie des Agents de Change grubu dağıldı ve ‘Société des Bourses Françaises’ ismiyle yeni bir grup limited şirket olarak kuruldu. Gelgelelim, şirketin ismi değişse de ‘CAC’ lakabı değişmedi. Daha sonrasında 40 şirketin listelenmeye başlamasıyla birlikte bugün bildiğimiz CAC 40 endeksi oluştu ve CAC kısaltmasının açılımı olarak ‘Cotation Assistée en Continu’ kullanılmaya başlandı.

1988 yılının Ocak ayında endeks 893.82 seviyesine düşerek tüm zamanların dibini gördü. 2000 yılının Eylül ayına gelindiğinde muhteşem bir geri dönüşe imza atan endeks 6922.33 seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

CAC grubu Fransa’nın en kârlı şirketlerinden oluşuyor ve toplam €1.1 trilyon değerinde bir piyasa değerini temsil ediyor. Listelenen önemli şirketlerden bazıları olan L’Oreal, BNP Paribas, AXA, Danone, Orange, Sanofi, Total, L’VMH, Airbus Group ve Vinci markalarının piyasa değerleri €5 ile €105 milyar arasında değişim gösteriyor.

CAC 40 Endeksinin Kapsamı

CAC 40 endeksinde listelenecek olan hisse senetleri ‘Le Conseil Scientifique’ ismi verilen bir komite tarafından belirlenir. Komitenin karar verme sürecinde Fransız piyasalarının denetim kurumu AMF (Autorité des Marchés Financiers), Fransa Hazine Bakanlığı ve Fransa Merkez Bankası da söz hakkına sahiptir.

CAC endeksinde listelenmek isteyen şirketlerin hisse senetleri Euronext Paris Borsası (Parise bourse) tarafından belirlenen kurallar dâhilinde belirli kriterleri ve yatırım hacmini karşılıyor olmalıdır. Buna ek olarak, ilgili şirketin merkezinin Fransa’da bulunuyor olması gerekir.

Piyasa değeri, halka arz edilen hisse senetleri temel alınarak belirlenir ve minimum %15 serbest dalgalanma koşulu vardır. CAC 40 endeksi piyasa değeri bazlı olduğu için, Nikkei 225 gibi fiyat ağırlıklı olan, dünyanın diğer önde gelen borsa endekslerinden farklılık gösterir. Piyasa değeri her yıl Eylül ayının üçüncü Cuma günü endeks komitesi tarafından incelemeye alınır.

CAC 40 endeksinde listelenen en büyük 5 şirket ve piyasa değeri oranları

Sanofi%12.19
Total%11.96
BNP Paribas%6.24
LVMH%5.02
Air Liquide%4.08

CAC 40 Endeksinin Fiyatını Etkileyen Faktörler

Tek bir hisse senedinin fiyatını etkileyen başlıca sebepler arz ve talep, ekonomik değişimler, trendler ve global ya da ulusal çaptaki olaylar dır. Gelgelelim, bir ülkenin endeksini en çok etkileyen şey, ülkenin kendisinde yaşanan değişimler olacaktır.

Yatırımcıların belli bir hisse senedini tercih etmelerinde etkili olacak sebeplerden başlıcaları güçlü bir kazanç potansiyeli ve istikrarlı bir kârlılıktır. Şirketin dâhil olduğu sektörün ve dağıtımı gerçekleştirilen ürün ve hizmetlerin düzenli bir talebe sahip olmaları önemlidir. Şirketlerin güncel performansları önemli olsa da, yatırımlar genellikle gelecekte elde edilebilecek kazançlara yönelik olduğu için şirketlerin gelecekte nasıl bir performans gösterebileceklerine bakılır.

Geniş kapsama sahip endekslerin fiyatları, tekil hisse senetlerinden veya sektör bazlı endekslerden daha istikrarlı bir şekilde hareket eder. Yani, CAC 40 endeksinde listelenen şirketlerin sayısındaki çeşitlilik, yatırımcılar için bir avantaj olabilir. Bunu kullanan yatırımcılar, büyük bir endekste listelenen birkaç hisse senedine de sadece küçük bir sermayeyle yatırım yapabilirler.

CAC 40 Endeksi Yatırımları Neden Yapılmalı?

Borsa endeksi, ilgili ülkede mevcut olan bir borsada listelenen en güçlü şirketlerin hisse senetlerini kapsar. Bu açıdan bakıldığında, CAC 40 (CAC quarante) endeksi, Euronext Paris Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören en büyük 40 Fransız şirketi temsil eder. Fransa, Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden biridir ve CAC endeksi de ülkenin ekonomik performansını gösteren en önemli göstergedir.

Çok sayıda hisse senedinden oluşuyor ve her hisse senedinde sürekli hareket yaşanıyor olduğu için endeks yatırımlarının özgün avantajları vardır. Hisse senetlerindeki hareketler endeksin fiyatının da volatilite yaşamasına neden olabilir. Ülkeyi tümüyle etkileyen önemli ekonomik veya siyasi olaylar da endekslerin fiyatlarını etkileyen unsurlardandır. Bunlara ek olarak, endekslerin likiditesi hisse senetleriyle kıyaslandığında daha yüksektir. Yatırımcılar için piyasa riski devam ediyor olsa da daha düşüktür; CAC 40 endeksine CFD yatırımları yapılıyor olacağı için yatırımcılar varlığın kendisine sahip olmazlar ve kaldıraçlı yatırımlar yapılabilir. Yatırımcılar CAC 40 endeksine yatırım yaparken alış gerçekleştirirlerse piyasa yükseldiğinde, satış gerçekleştirirlerse piyasa düştüğünde kazanç sağlayabilirler.

CAC 40 Yatırım Bilgileri

 • CAC endeksinin yatırım saatleri Pazartesi ile Cuma günleri 6:01 – 19:59 (GMT) arasındadır
 • CAC 40 endeksi 0.50’lik birimlerle hareket eder
 • Teminat gereksinimi %2’dir
 • Kaldıraç oranı ‘dir
 • Minimum yatırım miktarı 1 birimdir
 • CAC endeksi Euro karşısında işlem görür

CAC 40 Yatırımlarınızı AvaTrade’de Yapın

AvaTrade seçebileceğiniz en iyi brokerlardan biridir. Size en anlaşılır eğitim araçlarını ve yatırım bilgilerini sunmasının yanında sorularınızı yanıtlamak üzere hazır bekleyen yatırımcı destek ekibiyle hizmetinizdedir.

 • Uluslararası alanda denetimli broker ile yatırım yapmanın güvenliğini hissedin
 • CAC endeksi yatırımları
 • Uzun veya kısa pozisyon – piyasanın her iki yönde de hareketinden faydalanın
 • MetaTrader 4 platformlarını masaüstü, tablet ve mobil cihazlarınızda kullanın
 • Muhteşem çok dilli müşteri hizmeti alın

AvaTrade’e hemen katılın ve rekabetçi spread oranlarının, yüksek kaldıracın ve mükemmel bonusların tadını çıkarın.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]