Kahve

Kahve CFD’leri Yatırımları

Coffee CFDs trading at Avatrade

Kahve, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin yavaş yavaş demlenmesiyle hazırlanan bir içecektir. Kahve bitkisi olarak bilinen, yeşil renkli bir çalının meyvelerinin toplanmasıyla başlayan bir dizi işlemden geçer. Kahve çekirdekleri tropik iklimlerde yetişir ve günümüzde, çoğunluğu gelişmekte olan ekonomiler olmak üzere, 70’ten fazla ülkede üretilir. Global kahve tüketimi günlük 3.4 milyar fincan olarak hesaplanmıştır ve haliyle, bu ürüne olan talep aşırı derecede yüksektir.

Kahve Yatırımlarını AvaTrade’le Yapmanın Avantajları

 • CFD yatırımlarında ’e varan kaldıraç oranı
 • Piyasa günlerinde 17.5 saat boyunca yatırım yapma fırsatı
 • 14 dilde 5/24 destek
 • Uluslararası alanda tam denetimli broker

Kahve Yatırımları Piyasası

İlk olarak 1400’lü yıllarda Etiyopya’da ortaya çıkan kahvenin meyve formu kurutulup, kavruluyor ve ardından elde edilen aromalar sıvılaştırılarak krallara ve sultanlara servis ediliyordu. Bununla birlikte, kahve, Batı dünyasında da popülerlik kazanmaya başladı.

Kahvenin vücudumuzun metabolizması üzerindeki etkisini bilim sayesinde biliyoruz: yorgunluk hissini ortaya çıkaran kimyasal bir molekül olan adenozinin engellenmesini sağlıyor. Kahvede bulunan kimyasallar, beyne adenozini yok sayma sinyali gönderiyor ve onun yerine kan dolaşımınıza adrenalin salgılanıp, vücudunuzun tetikte ve heyecanlı olması sağlanıyor. Birçok insanın düzenli olarak yüksek miktarlarda kahve tüketme ihtiyacı hissetmesinin en önemli sebebi olarak bu durum öne çıkıyor.

Dünyadaki kahve borsaları: Brezilya Emtia ve Vadeli İşlem Borsası (BM&F), NYSE Euronext, Kansai Emtia Borsası (KEX), Kıtalararası Borsa (ICE), Çoklu Emtia Borsası (MCX), Singapur Emtia Borsası (SICOM), Ulusal Emtia ve Türev Enstrüman Borsası (NCDEX) ve Tokyo Tahıl Borsası (TGE).

Kahve Sözleşmesi Koşulları:

 • Kahve Yatırım Saatleri: 09:15 ile 18:29 arası (GMT)
 • Teminat: %3.00
 • Spread Oranı: piyasa üstü $0.10
 • Minimum Pozisyon Büyüklüğü: 10 birim
 • Sözleşme Büyüklüğü: 100 lbs.
 • Borsa Sembolü: COFFEE_C
 • Fiyat Birimi: her lbs başına sent.
 • Hareket Büyüklüğü: Her pound başına $0.0005

Kahve Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Yüksek kaliteli Arabica türü kahveler genellikle Güney ve Orta Amerika bölgelerinde yetiştirilir ve üretimi dolayısıyla yüksek fiyatlara sahiplerdir. Bu durum, yıllık 2.7 milyon metrik tonun üzerinde kahve üretimi yapan Brezilya’nın ekonomisini canlandırmış ve dünyanın en büyük kahve üreticisi konumuna ulaştırmıştır. Gelgelelim, Brezilya’nın özellikle ucuz olan Robusta kahve çekirdekleri gibi rakipleri mevcuttur. Dünya genelinde yüksek talebe sahip olan Robusta ağırlıklı olarak Vietnam’da üretilmektedir. Brezilya’nın ana rakibi olan Vietnam’ın kahve üretimi yıllık 1.65 milyon metrik tonun üzerindedir. Robusta çekirdeklerinin Arabica’dan %70 daha ucuz olması, kitlelerin daha kolay erişmelerini sağlar ve bu sayede Vietnam’ı dünyanın en büyük ikinci kahve ihracatçısı pozisyonuna taşır.

Kahve meyvelerinin üretimi tamamen hava koşulları ve iklime bağlıdır. Kahve çeşitlerindeki farklı tatlar ise üretim ve kavrulma teknikleri ile ortaya çıkar. Hava koşulları kahve için en uygun durumda değilse, kahve bitkisinin yetiştirilmesini ve kahve üretimini olumsuz etkiler ve dolayısıyla, kahve fiyatlarında hareketlenmeler olur. Kavrulma işleminin daha kısa tutulması halinde kahve çekirdekleri daha asidik ve acı, ama daha ucuz olur. Uzun bir kavrulma işlemine tabi tutulması halinde daha lezzetli hale gelir ve bu da fiyatları etkiler.

Dünyada en çok kahve tüketilen ülkeler, kahve talebinde en üst sıralardadır. Örneğin, Finlandiya, kişi başı ortalama 9.6 kg kahve tüketimiyle dünyada kişi başına en çok yüksek kahve tüketimine sahip ülkedir. Onu kişi başı 7.2 kg ile Norveç ve kişi başı 6.7 kg ile Hollanda takip eder.

Kahve Yatırımlarını Anlamak

AvaTrade’de her metanın kendi borsa sembolü, sözleşme değeri ve teminat gereksinimi vardır. Potansiyel kâr ve zararlarınızı hesaplayabilmek adına, kahve yatırımlarına başlamadan önce ilgili tüm bilgilere vâkıf olmanız çok önemlidir.

Diyelim ki 37,500 pounda denk gelen miktarda bir pozisyon açtınız. Bu Kıtalararası Emtia Borsasında (ICE) yer alan standart sözleşme büyüklüğüdür. Kahvenin fiyatı her pound başında 135.5 sentten, 140.7 sente yükseldiğinde, bu sözleşmenin finansal değerini hesaplamak için kapanış fiyatından açılış fiyatı çıkartılır; pozisyon büyüklüğüyle çarpılır; ardından da 100’e bölünerek USD bazında değeri bulunur: (140.7 – 135.5) x 37500 / 100 = $1950

Kahve CFD’lerine Yatırım Yapmaya AvaTrade’le Başlayın

Kahve piyasasının hangi yönde gideceğini biliyor musunuz? Öyleyse, hemen AvaTrade’e katılın ve kahve CFD’lerine yatırım yapmaya başlayın. Sektörün lider brokerında en iyi CFD yatırımları deneyimine sahip olun!

Hemen hesap açın ve tüm avantajlardan yararlanmaya başlayın, ya da risksiz demo hesabımızı deneyin.