Endeks Yatırımı Neden Bu Kadar Popüler??

Endeks yatırımı, bir şirketin hisse senedinin performansını analiz etmek zorunda kalmadan dünyanın en büyük finans piyasalarında yatırım yapmanın dengeli bir yöntemidir.

Zahmetsiz Online Endeks Yatırımı

Online endeks yatırım işlemleri, dünyanın başlıca finans piyasaları hakkında tahminde bulunmak ve önde gelen borsaları takip etmek için mükemmel bir yoldur. Başlıca şirketlerin hisse fiyatlarıyla hesaplanan endeksler gibi basit bir ölçüt aracılığıyla önde gelen borsalar hakkında bilgi edinin

AvaTrade Hisse Senedi Endeksi Yatırımı

AvaTrade, dünya genelindeki piyasaları içermesiyle tüm online brokerlar arasında en çeşitli hisse senedi endekslerini sunar. Rekabetçi spreadler, kaldıraçlı yatırım ve hatasız hızlı emir gerçekleştirme ile online endeks yatırımı için AvaTrade’e katılın.

Endeksler Nedir?

Hisse senedi Fark Sözleşmeleri (CFDs) temellerini oluşturan halka açık şirketlerin değerini temsil eden finansal enstrümanlardır. Lider endekslerden biri, ABD borsalarında listelenmiş ilk 500 şirketin kolektif değerini yansıtan S&P 500’dür. Bu şirketlerin hisselerinin toplan değeri artarsa S&P 500’ün fiyatı da yükselir.

Aynı zamanda Russell 2000 endeksi gibi NYSE’de işlem gören daha küçük şirketleri temsil eden endekslerin yanı sıra Çin'in China A50, Japonya'nın NIKKEI borsalarından Almanya'nın DAX ve Hollanda’nın AEX borsalarına kadar çeşitli borsalar için de endeksler vardır.

Finans Piyasalarında Hisse Senedi Endeksleri

Hisse senedi endeksleri ilgili hisse senetlerinden oluşan belirli sepetleri izler ve ölçer. Çeşitli büyük borsalarda işlem gören binlerce hisse senedi içeren endeksler yatırımcıların genel piyasa hassasiyetini güvenilir bir şekilde izlemeleri ve aynı zamanda bağımsız hisse senedi portföyleriyle karşılaştırma yapmaları için doğru ve etkili bir yol sağlamaktadır.

Ayrı ayrı hisse senetleri yerine endekslerle işlem yapmanın ve onları pasif yatırım stratejileri olarak kullanmanın avantajı tüm sektöre açık olmayı teklif etmeleridir. Yatırımcıların ayrı ayrı şirket raporlarında ayrıntılı bir araştırma yapmasına gerek kalmaz, sadece genel piyasa hassasiyetine bağlı olarak yükselme ve düşme eğilimli pozisyonları almaları gerekir. Hiçbir bağımsız hisse senedi uç seviyede bir fiyat sıçraması yapamayacağından endekslerin fiyat hareketleri de çok daha yumuşaktır. Bu da doğal olarak endeks yatırımının daha az dalgalı olmasını sağlar.

Yine de ayrı ayrı hisse senetlerinde gerçekleşen etkinlik miktarı nedeniyle endeksler yatırımcıların çeşitli karlı yatırım fırsatlarını seçmeleri için yeterli volatilite sunar. Bu özellikle de günlük yatırımcılar ve haber bazlı fiyat hareketleri takip edenler için geçerlidir çünkü endeksler genelde hem siyasi hem de ekonomik değişikliklerin geniş etkilerini yansıtır.

Düşük riskli ve uzun vadeli düşünen yatırımcılar için endeks yatırımları kolay ve etkili çeşitlendirme sağlar. Yalnızca birkaç hisse senedine yatırım yaparak riski katlamak yerine, endeks tabanlı Borsa Yatırım Fonları (ETFs) tek bir şirketin tüm yatırım portföyünüzü olumsuz etkilemesi riskini azaltırken aynı zamanda tüm hisse senedi piyasasına açık olmanızı sağlar.

Güncel Lider Endeksler

AvaTrade’in seçtiği 20 Endeks bugün sektörde en popüler olan ve en sık yatırım yapılan endeksleri içerir:

  • US500 – Standard & Poor 500’a dayanan US500’in değeri, ABD merkezli 500 öncü şirketin fiyat değerleri üzerine kuruludur
  • US30 – NASDAQ ve New York Stock Exchange’de (NYSE) işlem gören en önemli ilk 30 şirketin ağırlıklı ortalaması olan Dow Jones endeksine dayanır
  • US_Tech100 – Bu sözleşme NASDAQ borsasında işlem gören ve finansal olmayan 100 şirketin değerini temsil eden NASDAQ 100 endeksine dayanır
  • FTSE 100 – FTSE 100, en büyük 100 halka açık Birleşik Krallık Şirketinin toplamından oluşur
  • DJ EURO STOXX 50 – Euro Stoxx 50, en büyük 50 Avrupalı şirketin hisse senedi değerlerini bir araya toplar
  • Yatırım Koşulları sayfamız; spreadler, yatırım saatleri ve lot büyüklüğü dahil olmak üzere sunulan tüm endeks türleriyle ilgili ayrıntıları içermektedir.

Neden Fark Sözleşmelerine (CFDs) Yatırım Yapmalısınız?

Fark Sözleşmesi (CFD) endeks yatırımı, online yatırımcıya çeşitli avantajlar sunar. Fark Sözleşmelerine (CFDs) yatırım yapmak dayanak varlığa gerçekten sahip olmadan finansal enstrümanları almanıza veya satmanıza imkân verir. Bu emtia, hisse senedi veya hisse senedi endeksi Fark Sözleşmelerinde 8CFDs) olduğu gibi dayanak endekslerin değeri olabilir.

Bir yatırımcı örneğin CAC-40 için alış emri verebilir. Endeksin fiyatı yükselirse, sattığında alış ile satış fiyatı arasındaki farkı kazanır. Düşerse, aradaki farkı yatırımcı öder.

Yatırımcı asla varlığa sahip olmadığından maliyetler çok daha düşüktür, açığa satış üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur ve bir yatırıma 400:1 oranına kadar kaldıraç uygulanabilir.

AvaTrade Nasıl Yardımcı Olabilir

Fark Sözleşmeleri (CFDs) hakkında daha fazla bilgi edinmek için Eğitim bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Kapsamlı online yatırım için tek eğitim portalımız olan Sharp Trader’ı ziyaret edin. Hala şüpheniz mi var? Müşterilerimizin AvaTrade Yorumlarına bir göz atın!

AvaTrade’i CFD brokerınız olarak seçin ve düzenlemeye tabi, ödüllü bir broker ile yatırım yapmanın avantajlarının keyfini çıkarın!

Endekslerle ilgili sık sorulan sorular

Bir borsa endeksi nasıl işler?

Borsa endeksi, belirli bir borsada işlem gören hisse senetlerinden oluşan bir sepetin performansını ölçen finansal bir göstergedir. Örneğin S&P 500 Endeksi, NYSE’de en yüksek pazar değerine sahip ilk 500 şirketi listeler. Genelde, endekste her bir hisse senedine pazar kapitalizasyonlarına oranlı olarak ağırlıklı bir ortalama verilir ve bu da endeks fiyatı üzerindeki etki seviyelerini belirler. Hisse senedi endeks fiyatı listelenmiş hisse senetlerinin canlı fiyatları kullanılarak hesaplanır ve dalgalanmalar da hisse senedinin ağırlığına göre endeks fiyatını etkiler.

Borsa endeksleri neden önemlidir?

Borsa endeksi genelde en değerli şirketler veya finans gibi belirli bir sektör olmak üzere bir borsanın belirli bir kısmını temsil eder. Endeksler yatırımcıların, iş faaliyetlerinin sağlığını ve performansını ölçmesine imkân verir. Aynı zamanda yatırım getirilerini tahmin etmek ve yeni fırsatları belirlemek için uzun vadeli trendleri tespit etmeye yardımcı olurlar. Hisse senedi endeksleri genelde daha istikrarlı ve öngörülebilirdir, bu nedenle çoğu günlük yatırımcı ayrı ayrı hisse senetlerine yatırımın kat kat fazla olan riskinden kaçınırken endeks Fark Sözleşmeleri (CFDs) almayı ve satmayı tercih eder.

Hangi borsa endeksi en iyi göstergedir?

Her bir borsa endeksi piyasanın farklı bir bölümü için bir finansal gösterge olarak görev görür. Günlük yatırımcılar piyasaların dağılımına ve portföydeki ülkelerle ilgili bir endeks tercih edebilir. Örneğin, ABD piyasalarında NASDAQ, Financial-100 NASDAQ Borsasındaki finans şirketlerini içerirken S&P SmallCap 600, NYSE’deki küçük kapitalizasyon segmentini ölçer. Ancak Avrupa hisse senetlerine yatırım yapmayı tercih ederseniz Alman DAX 30 veya Fransız CAC 40 daha iyi bir gösterge ve yatırım portföyünüz için daha iyi bir seçenek olabilir.

Borsa endeksini analiz etmenin en iyi yolu nedir?

Her bir borsa endeksi diğerlerine kıyasla biraz farklıdır ve bileşenler, ağırlık, hesaplama ve işlem saatleri gibi endeks ayrıntılarının üzerinde çalışılmalıdır. Temel olarak hisse senedi fiyatlarını etkileyebilecek kazanç raporları veya temsil edilen sektörler gibi faktörler endeks üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. GSYH gibi ekonomik veriler de değerleme para birimini canlandırarak fiyatı etkileyebilir. Teknik olarak trendlerin görece istikrarlı olması destek ve direnç seviyelerinin fiyat hedefleri ve dönüş noktaları için güvenilir göstergeler olmasını sağlar.

chatbot