CFD Yatırımları

CFD Yatırımı ile Fark Yaratın!

AvaTrade ile CFD yatırımı yaptığınızda, dünyanın en iyi yatırım platformlarından bazılarını kullanan iyi düzenlenmiş bir broker ile yatırım yapmakla kalmaz, aynı zamanda yükselen veya düşen piyasalarda da yatırım yapabilirsiniz!

İlginizi çekti mi?

CFD'lerle Dünya Çapında Yatırım Yapın

Esas varlıklara sahip olmaya gerek kalmadan finansal piyasalara katılmanın dinamik bir yolu olan CFD'lerin veya Fark Sözleşmelerinin heyecan verici dünyasını keşfedin. CFD yatırımı, fiyat değişiklikleri hakkında cesur tahminler yapmakla ilgilidir ve herkesin erişebileceği benzersiz bir finans dünyası macerası sunar. Hemen başlayın ve piyasanın heyecanını parmaklarınızın ucunda yaşayın!

CFD Trading

Neden AvaTrade ile CFD Yatırımı Yapmalısınız?

AvaTrade, özel yatırım web siteleri, birden fazla yatırım platformu ve uygulaması, 1.250'nin üzerinde yatırım yapılabilen varlık ve birinci sınıf müşteri desteği ile uluslararası düzenlemeye tabi bir brokerdır.

  • Emtialar, Endeksler, ETF'ler, Hisse Senetleri, Tahviller ve Kripto Para Birimi CFD'lerine yatırım yapın.
  • MT4/MT5, WebTrader, AvaTradeGO uygulamamız veya otomatik yatırım platformları gibi güçlü platformları kullanın.
  • Piyasa deneyiminizi artırmak için çeşitli CFD'lerde kaldıraç kullanın.
  • Eğitim materyallerimizden ve günlük güncellemelerimizden en iyi şekilde yararlanarak ufkunuzu genişletin.
  • Özel bir hesap yöneticisi ile çok dilli canlı destek.

CFD Yatırımı Nedir?

CFD yatırımı, forex yatırımına oldukça benzerdir. Platformda işlem yaparken yatırım yapmak istediğiniz enstrümanı seçip emrinizi giriyorsunuz. Ham petrol gibi belirli bir enstrümanın fiyatının artacağını düşünüyorsanız, ham petrol CFD'sini ALMAK istersiniz. Aynı şey tam tersi durumda da geçerli, değerin düşeceğini tahmin ederseniz, CFD'yi açığa satarsınız. Doğal olarak, herhangi bir alım satım veya yatırım türünde olduğu gibi, yanlış tahminler para kaybına yol açabilir ve başlamadan önce CFD yatırımında yer alan risklerin farkında olunmalıdır. CFD yatırımı hakkında öğrenecek daha çok şey var ve eğitim bölümümüze göz atabilir, eğitim videoları izleyebilir, makaleler okuyabilir, haber güncellemelerini alabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. CFD'ler ve avantajları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

CFD'lerde Yatırım Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır?

AvaTrade herhangi bir takas ücreti veya komisyon almaz ve açık pozisyonlarda dar spreadler sunar. Spread, belirli bir enstrümanın ALIM ve SATIŞ fiyatları arasındaki farktır. Bir pozisyonun maliyetini hesaplarken, spread'i pozisyonun büyüklüğü ile çarpmanız gerekir. Örneğin, ham petrol için spread 0,03 USD ise, 10 varil pozisyonu açma maliyeti 0,03 X 10 varil = 0,3 USD'dir. CFD enstrümanlarının çoğu, piyasa spreadleri üzerinden işlem görür; bu, spreadlerin piyasanın likiditesinden etkilendiği anlamına gelir. Likidite arttıkça spread daralır. Tüm CFD enstrümanları için kaldıraç ve spread seviyelerini yatırım koşulları ve ücretler sayfamızda inceleyebilirsiniz.

CFD Sözleşmesi Yenileme

Her bir endeks ve emtia CFD'si, oranlarını, ücretlerini vb. tanımlayan bir sözleşmeye dayanır. Bu belirli CFD sözleşmelerinin her birinin, gerçek piyasada olduğu gibi sözleşmenin sona erdiği tarih olan ve tıpkı gerçek sözleşmede olduğu gibi otomatik olarak yeni bir sözleşmeyle değiştirilen bir sona erme tarihi vardır. Yatırımcıları piyasa saatlerinde rahatsız etmemek için, sözleşme yenileme hafta sonu gerçekleşir. Daha fazla bilgi için CFD Yenileme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

CFD'lerle Hedging

Hedging, piyasada açık ticaretin risk maruziyetini pratik olarak etkisiz hale getirmek için tasarlanmış karşılıklı işlemler açmayı veya takas işlemlerini içeren bir risk yönetimi stratejisidir. CFD'ler, bir hedging stratejisini etkin bir şekilde uygulamak için ideal bir türev türünü temsil eder. Başlangıç olarak, düşük maliyetli ve likittirler. Ancak, herhangi bir yatırımcının arzu ettiği belirli hedging hedeflerini karşılamak için (büyüklük ve miktar açısından) özelleştirilebilirler.

Örnek olarak, portföyünüzde 10.000 ABD doları değerinde Tesla hissesine sahipseniz, eşdeğer veya kısmi miktarda Tesla hisse senedi CFD'leri satarak pozisyonu koruyabilirsiniz. Bu şekilde, Tesla fiyatları düşerse, fiziksel hisse portföyünüzdeki değer kaybı, CFD yatırımından elde edilen karlarla dengelenir veya iptal edilir. Daha sonra, kârınızı kilitlemek ve fiziksel Tesla hisselerinizin değerine yeniden yükselme şansı vermek için aşağı yönlü düzeltme sona erdiğinde CFD yatırımını kapatabilirsiniz.

CFD hedge’leri, bir piyasa size karşı hareket ediyorsa (duyarlılık veya genel temel nedenlerden dolayı) veya piyasa sizin lehinize çok fazla hareket ettiğinde ve herhangi bir ekstra kazancın kısmi olabileceği durumlarda idealdir. Öte yandan, CFD hedge’leri kaldıraç nedeniyle özellikle daha riskli olabilir; bu nedenle, dayanak piyasa çok değişken olduğunda veya bir geri çekilme aşırı uzatıldığında ideal değildirler.

CFD'lerin Dezavantajları

İronik olarak, kaldıraç, CFD'lerin en büyük avantajlarından biri olduğu kadar en büyük dezavantajlarından biridir. Kaldıraç, kâr potansiyelinizi artırır, ancak fiyatlar aleyhinize hareket ettiğinde, yatırım sermayenizde yıkıcı bir açık bırakabilir. Bunun nedeni, zararların gerçek ticaret sermayenize değil, kaldıraç miktarına dayalı olmasıdır. CFD yatırımıyla birlikte ayrıca ilgili maliyetler de ortaya çıkar. Bir CFD işlemi açtığınızda, bir varlığın alış ve satış fiyatları arasındaki fark olan bir spread ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca, bir gece açık tutulan pozisyonlar için yenileme ücretleri veya swaplar şeklinde ek maliyetler de vardır. Bu, kaldıraçlı bir pozisyonu (esas olarak borç alınan para) uzun bir süre tutmak için uygulanan ücrettir.

Piyasa oynaklığı, CFD yatırımında bir başka risk kaynağıdır. Finansal varlıkların fiyatları rastgele dalgalanmalara ve hatta bazen dalgalı fiyat hareketlerine eğilimlidir. Ayrıca, yüksek etkili haber bültenleri veya hafta sonlarından sonra piyasa açılışları sırasında ortaya çıkabilecek fiyat farkları olabilir. Bu oynaklık, yatırım pozisyonlarına girerken istediğiniz fiyatları kaçırabileceğiniz veya fiyatlar aleyhinize hareket ettiğinde zararlarınızın artabileceği anlamına gelebilir. CFD'lerin son bir dezavantajı, yatırım yaptığınız dayanak varlığa sahip olmamanızdır; sadece fiyat değişiklikleri hakkında spekülasyon yaparsınız. Hisse senedi CFD'si yatırımı yapıyorsanız, bu, gerçek hisseleriniz olmadığı, oy hakkınız olmadığı ve herhangi bir temettü alma hakkınız olmadığı anlamına gelir.

CFD Vergilendirmesi

CFD'ler, farklı yargı alanlarındaki birçok yatırımcı için vergi açısından verimli olarak kabul edilir. Teknik olarak varlık olmadıkları için Damga Vergisi alınmaz. Ancak CFD kazançları, belirli yargı alanlarında Sermaye Kazançları vergisine tabi olabilir. Sınırlı vergi yükümlülüğü, CFD yatırımı yapmak için büyük bir teşvik sayılmasa da, yatırım yapmadan önce kendi yetki alanınızda geçerli olan ilgili yasaları göz önünde bulundurmak önemlidir.

AvaTrade ile CFD Yatırımına Başlayın

Piyasaların hangi yöne gideceğini bildiğinizi düşünüyorsanız ve yatırıma başlamak istiyorsanız - AvaTrade'e katılma ve en iyi CFD yatırım deneyiminin keyfini çıkarma zamanı! Hala emin değil misiniz? Müşterilerimizin AvaTrade incelemelerine bir göz atın!

Piyasalara girmek için şimdi bir yatırım hesabı açınveya risksiz demo hesabımızı deneyin.

chatbot