Şeker

Şeker Vadeli İşlem Sözleşmelerine CFD Yatırımları

Sugar CFDs trading @ AvaTrade

Şeker Yatırımları

250’den fazla enstrümanın yer aldığı devasa bir varlık seçkisini hizmetinize sunan AvaTrade’de birçok emtiaya yatırım yapabilirsiniz. Şeker CFD’lerine yatırım yapmak ve şekerin sadece çayınızı ve kahvenizi değil, hesabınızı da nasıl tatlandırabileceğini görmek için AvaTrade platformunun keyfini çıkarın.

  • Şeker yatırımlarında ‘e varan kaldıraç oranı
  • Yatırım günlerinde 9.5 saat boyunca işlem olanağı
  • Benzersiz ve ender yatırım yapılan bir meta
  • Birçok dilde 5 gün 24 saat destek hizmeti
  • Uluslararası denetimlere sahip bir brokerla yatırım yapma fırsatı

Şeker Yatırımları Piyasası

Şeker tüm dünyada sıklıkla kullanılan bir meta olmasına rağmen, sözleşmesi ve fiyatları sadece birkaç yerde belirlenir. Şeker metası Kıtalararası Borsada (ICE), Kansai Emtia Borsasında (KEX), Brezilya Emtia ve Vadeli İşlem Borsasında (BF&M), Ulusal Emtia ve Türev Borsasında (NCDEX), Ulusal Emtia Borsası Limited (NCEL), Zhengzou Emtia Borsası (CZCE) ve Çoklu Emtia Borsasında (MCX) işlem görür. Şeker fiyatlarına karar verilir ve yatırımcılar bu fiyatlar doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirirler.

Diğer enstrümanlardan farklı olarak, şekere günlerce yatırım yapılamaz. Şekerin yatırım saatleri 08:30 ile 17:59 (GMT) arasındadır. Fiyatlar Mart, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında değişim gösterir. Borsa sembolü ICE US’tir ve MT4 platformunda SUGAR#11 sembolüyle yer alır.

Şeker Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Sadece bireyler ve belli sektörler tarafından kullanılan diğer türde emtianın aksine, şeker dünyanın her yerinde ve global nüfusun büyük bir kısmı tarafından kullanılır. Bunun şeker fiyatlarında büyük bir etkisi vardır:

  • Arz ve talep dengesi, diğer her şeyde olduğu gibi, şeker fiyatının belirlenme sürecinde de etkin bir rol oynar. Gelgelelim, bahsettiğimiz üzere, şeker herkes tarafından kullanıldığı için daha fazla insanın erişimi vardır ve bu durum fiyatı etkiler.
  • Bir önceki faktörün bir türevi olarak, şekerin kullanımına karşı yürütülen sayısız kampanya bulunur. Diyabet, obezite, diş sağlığı gibi konulardan dolayı sürekli şekere karşı kampanya yürütülür. Şeker sebebiyle ortaya çıkan sağlık problemlerini azaltmak isteyen ülkeler şekerle ilgili politikalarını değiştirebilirler ve bu da talep oranında büyük değişimlere yol açabilir.
  • Şeker üretiminin büyük bir kısmı Avrupa’da yapılır ve Avrupa dünyanın en büyük ikinci şeker ihracatçısıdır. İthalat ve ihracat rakamları değiştiği takdirde arz da değişebilir ve şeker fiyatlarında sert hareketlere sebep olur.
  • Günümüzde artık çok daha fazla insan şekerin tehlikelerinin farkında ve mısır şurubu gibi alternatiflere yöneliyor. Yemek ve içecekler için tatlandırıcıların da popülerlik kazanmasıyla şeker fiyatlarında dalgalanmalar yaşanabilir.

Şeker CFD’leri Yatırımları

Şeker yatırımlarını daha iyi anlamak için bir örnek verelim. Diyelim ki her lbs başına fiyat $23.38 seviyesinde. Minimum pozisyon büyüklüğü 100 birim olmak zorunda; yani toplam $2338’a tekabül ediyor. Ancak CFD olarak yatırım yaptığımız için kaldıraçtan yararlanabiliriz. Yani, pozisyonun gerçek değerindeki her $33 için yatırımcının sadece $1 yatırması gerekir. Bu da hesap bakiyesinin sadece $70.84’lık kısmını ayırdığı takdirde yeterli olacağı anlamını taşır. Şekerin fiyatı yükselirse yatırımcının kâr sağlamasını sağlarken, fiyatın düşmesi halinde yatırımcının zarar etmesine yol açabilir.

AvaTrade’le Şeker Yatırımları

Şeker yatırımları, portföyünüzü güçlendirebilecek eşsiz fırsatlar sunar. AvaTrade’deki tüm emtia enstrümanlarında olduğu gibi, şeker yatırımlarınızı yaparken CFD olarak yapar ve varlığın kendisini satın almazsınız. Bu sayede yatırımlarınızda daha büyük bir esnekliğe sahip olur ve daha çok fırsatı yakalama olanağına kavuşursunuz. Yatırımlarınıza eşsiz bir çeşitlilik katmak istiyorsanız, AvaTrade’le şeker yatırımları yapmak sizin için iyi bir seçenek olabilir!