Platin

Platin CFD’leri Yatırımları

[vc_row el_class=”on-mobile”][vc_column][vc_column_text]Platinum CFD Trading

Platin Yatırımlarınızı AvaTrade’e Yapın

Platin elementine meteorlarda rastlanıyor olmasına rağmen gezegenin en nadir metallerinden biri olarak sayılır. Platin madenciliği ve üretimi 5 milyon troy ons birimiyle ölçülür. Bir kıyaslama yapmak adına, Altın sektörü her yıl 85 milyon troy ons ve gümüş sektörü 547 milyon troy ons çıkarmaktadır. Bu metallerin ikisi de nadir metal sınıfındadır.

Platin elementinin metalik özellikleri çok sayıda kurumsal ve endüstriyel sektörde kullanılmasını sağlar. Yüksek ısılara dayanıklı olması ve havaya maruz kaldığında oksitlenmiyor olması, kullanım alanları olan sektörler için ilgi çekicidir. Buna ek olarak, kimyasal maddelerle tepkimeye girmemesi ve mükemmel bir ısı iletkenliğine sahip olması sayesinde çok kullanışlıdır.

AvaTrade benzersiz avantajlarla platin CFD’lerine yatırım fırsatı sunar:

  • Platin ve diğer metallere rekabetçi spread oranlarıyla yatırım yapın
  • Platin yatırımları yaparken kaldıraçtan faydalanın
  • Manuel, yarı otomatik veya tam otomatik yatırımlar gerçekleştirin
  • Yatırımlarından maksimum sonuç almak için farklı stratejiler kullanın
  • Cep telefonu, tablet veya web yatırımlarıyla istediğiniz zaman istediğiniz yerden yatırım yapın

Platin piyasasına AvaTrade’le yatırım yapmaya başlayın ve $10,000’a kadar hoş geldin bonusu alın

Platin Piyasası

Platin tüketiminin yaklaşık %50’si mücevher sektöründe gerçekleşmektedir. Gelgelelim, yüksek yoğunluğa ve farklı içeriklere sahip olması sebebiyle, insanlar, platini doğru bir şekilde eritmeyi ve mücevherlerde kullanmayı son yıllarda başardılar. Buna ek olarak, platin, yakıtlı motorlarda kullanılan katalitik dönüştürücülerin en önemli ve hatta vazgeçilmez parçalarından biri. İlaç sektörü gibi diğer alanlarda da kullanımı olsa da bu kullanım oranları çok düşük. Günümüzde platin madenciliğinin yaklaşık %80’i Afrika’da yapılıyor. Geri kalanının büyük bir kısmı ise Rusya ve Kuzey Amerika’dan çıkıyor.

Global çapta ticareti yapılan platin esas olarak New York Emtia Borsasında (NYMEX), Chicago Ticaret Odasında (eCBOT) ve Asya’da Tokyo Emtia Borsasında (TOCOM) işlem görüyor. Platin piyasasında işlem saatleri her gün 22:00’da başlıyor ve bir sonraki gün 20:59’a kadar devam ediyor (GMT).

Platin Yatırımlarının Avantajları

  • Platin elementi katalitik dönüştürücülerin ana materyallerinden biri olduğu için petrol ve çevre dostu enerji tüketimi sektörleri tarafından sıklıkla kullanılır.
  • Mücevher sektöründen platine yüksek bir talep vardır. Metalin dayanıklılığı ve kimyasallarla etkileşime girmemesi sayesinde zaman içerisinde kararmaz.
  • Platinin kullanıldığı alanlar arasında arşiv fotoğrafçılığı, termometreler, elektrotlar ve küçük elektronik cihazlar da bulunur.
  • Tüm bunların yanında, ilaç ve sağlık sektörlerinde de bu metal kullanılır. Platinde mevcut olan bazı bileşikler kemoterapi yöntemlerinde kullanılmaktadır.

Platin Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Platin elementinin benzersiz özellikleri, birbirinden farklı çok sayıda sektörden yüksek talep görmesine yol açar. Bununla birlikte, çeşitli sektörlerden gelen talebin zaman içerisinde azalmasıyla, piyasa fiyatlarında düşüşlere ve fırlamalara maruz kalabilir. Platin fiyatları son yıllarda büyük değişimler yaşadı. Buna sebep olan faktörlerden bazıları:

Altınla Kıyaslanması

Platin fiyatlarının, altın fiyatlarıyla kıyaslanmasına sık sık rastlanır. Finans piyasaları stabil olduğunda, platinin fiyatı, altının yaklaşık iki katı kadardır. Gelgelelim, altın fiyatları yükseldiği zaman, genellikle, platin fiyatları düşmeye başlar. İki varlık birbiriyle çoğu zaman ters korelasyon halindedir; yani, birisi yükselirken diğeri düşer.

Nadir Doğal Kaynaklardan Biri

Daha önce de belirttiğimiz üzere, platin çok nadir bulunan bir doğal kaynaktır. Dolayısıyla, platin fiyatları arz ve talep oranlarından, yani dünyadaki platin ihtiyacının madencilikle ne kadar karşılandığına bağlı olarak değişim gösterebilir.

Endüstriyel Talep

Eşsiz özelliklerinden ötürü, çıkartılan platinin büyük bir kısmı belli başlı sektörlere gitmektedir. Bu sektörlerden birinde bir değişim yaşanması halinde platin fiyatlarında da büyük değişimlere yol açabilir. Örneğin, platin elementi motorlarda kullanılmaktadır. Yeşil enerjilere yönelik global trendin büyümesiyle, şirketler yakıtlı motorları daha az kullanmaya başlayabilir ve platinin fiyatı düşebilir.

Platin CFD’leri Yatırımları

Platin yatırımları fiziksel metal üzerinden değil, fark sözleşmeleri (CFD) vasıtasıyla yapılır. Yani, yatırımcılar, metalin kendisini fiziksel olarak almaz veya satmazlar, ancak enstrümanın fiyatındaki dalgalanmalardan yararlanmaya devam edebilirler. Enstrümanın kendisine sahip olunmasa dahi, broker tarafından gerçek zamanlı fiyatlandırma ve “gerçek hayattaki” fiyatındaki değişimler anlık olarak yansıtılır. Doğrudan yatırımlarla kıyaslandığında, CFD yatırımlarının belli başlı avantajları mevcuttur:

Esneklik

Enstrümanların fiyatları kimi zamanlarda sadece birkaç dakika içinde büyük değişimler yaşayabilir. Eğer bir yatırımcı, platin metaline $1700 fiyatından sahip olduysa ve piyasada aniden bir değişim yaşanır, platin fiyatı $1300’e düşerse, $400’lık bir kayıpla sonuçlanır. İnsanlar, en nihayetinde, değer kaybeden bir varlığı satın almakla ilgilenmezler. Gelgelelim, yatırımcı işlemlerini CFD yatırımı olarak yapıyorsa, pozisyonunu istediği zaman kapatabilir. Buna ek olarak, platin CFD’lerinde ‘uzun’ ve ‘kısa’ pozisyonlar da açabilir.

Kaldıraç

Bir diğer temel sebep de fiyattır. Platin pahalı bir metaldir ve bir birim platin satın almak isteyen bir yatırımcının yüksek miktarlarda ödeme yapması gerekir. Ancak platin CFD’sine yatırım yapan yatırımcılar kaldıraçtan yararlanarak, yatırım için gerekli olacak gerçek sermaye miktarının sadece küçük bir kısmıyla işlem yapabilirler.

Uygun Maliyetli

Platin gibi nadir ve özel bir metal söz konusu olduğunda, fiziksel olarak satın alsanız dahi nakliyatını, bakımını ve korumasını gerçekleştirmeniz gerekir. CFD’ler sayesinde yatırımcılar tüm bu ekstra masraflardan ve uğraşlardan kurtularak platin fiyatlarındaki değişimlerden yararlanabilirler.

AvaTrade’de Platin Yatırımları

Platin, yatırım yapılabilecek en eşsiz metallerden biridir ve her yatırımcıya uygun olmayabilir. Bununla birlikte, platin yatırımlarının sunduğu büyük avantajlar, farklı geçmişlere sahip birçok yatırımcının ilgisini çekmektedir. Platin yatırımları yapmak için tamamen denetimli olan, fonlarınızın güvende olduğu ve iyi bir destek alabildiğiniz bir brokerla çalışmanız, büyük önem taşır. Tüm bunların yanı sıra, kullanımı kolay olan bir yatırım platformu sunuluyor olması sizin avantajınıza olacaktır. AvaTrade geniş yelpazeye uzanan enstrümanlar, platformlar ve dünya standartlarında hizmet sunarak yatırımlarınızda başarıya ulaşmanız için size her adımda destek olur.
Platin piyasasına yatırım yapmaya AvaTrade’le başlayın ve $10,000’a kadar hoş geldin bonusu alın

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]