Currency tradingDöviz yatırımları piyasası, dünyanın en likit ve en hızlı değişen piyasasıdır. Dahası, işlem boyutu devasa seviyelere ulaşan bu piyasanın değerine ulaşabilen başka bir piyasa daha yoktur. Döviz yatırımlarının günlük işlem hacmi tahmini $5 trilyon dolaylarındadır ve bu rakam dünyadaki tüm borsa yatırımlarının toplamından kat kat yüksektir.

Döviz Yatırımlarıyla İlgili Temel Bilgiler

Döviz paritelerine yatırım yaparken bir dövizin alışını gerçekleştirip, aynı anda başka bir dövizin satışını gerçekleştiriyor olursunuz. Bunun nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için basit bir örnek verelim: EUR/USD paritesi dünyada en çok yatırım yapılan döviz paritesidir. EUR, Euro’nun ve USD, Amerikan Dolarının sembolüdür. Yukarıdaki döviz paritesinde EUR birincil döviz ve USD ikincil döviz konumundadır.

Bu orantı genellikle tek bir birim olarak gösterilse de 2 tekil dövizin değerini temsil eder. Bir başka deyişle EUR/USD paritesine yatırım yaparken tekil olarak EUR veya USD’ye değil, ikisinin oluşturduğu pariteye yatırım yapıyor olursunuz.

Bu basit döviz yatırımını, rakamlarla örnekleyerek daha anlaşılır bir hale getirelim. Örneğin, EUR/USD paritesinin 1.25345 seviyesinden işlem görüyorsa her €1 = $1.25 seviyesindedir. Başka bir deyişle, Euro, Amerikan Dolarından daha güçlüdür ve bir Euro almak için gereken dolar miktarı birden fazladır.

Döviz Yatırımlarıyla İlgili Bazı Temel Terimler

Majör Döviz Paritesi

Döviz paritelerine yatırım yaparken günlük yatırımlarınızda karşılaşacağınız altı majör döviz paritesi bulunur: GBP/USD, USD/CHF, USD/JPY, USD/CAD, AUD/USD ve EUR/USD. Bunlar, tüm dünyada en çok yatırım yapılan döviz pariteleridir ve genellikle volatilite seviyeleri diğerlerine kıyasla daha yüksektir. AvaTrade ile majör döviz paritelerine yatırım yaparken düşük spread oranlarıyla işlem yapmanız garantidir – ki bu da bizimle yatırım yapmanın harika olan diğer taraflarından biridir.
Trading currencies online

Minör Döviz Paritesi

Minör Paritelere, majörlerle kıyaslandığında, yapılan yatırımlar daha azdır. Yine majör döviz birimlerinden oluşan ancak USD’nin yer almadığı paritelerdir. Likidite seviyeleri majör paritelerle kıyaslandığında daha düşüktür ve spread oranları genellikle daha yüksektir. AvaTrade’de yatırım yapabileceğiniz çok sayıda minör döviz paritesi mevcuttur.

Egzotik Döviz Paritesi

Egzotik döviz paritelerinde genellikle yükselen piyasalardan birinin döviz birimi ile bir majör döviz birimi bulunur. Egzotik döviz paritesi denilmesinin, ülkenin konumuyla pek alakası yoktur. Daha çok, bu döviz paritelerine yatırım yapmanın getirdiği diğer zorluklarla ilgilidir. Egzotik döviz paritelerinin likiditesi genellikle daha düşüktür, spread oranları daha yüksektir ve piyasa yapıcılarının sayısı azdır. Güney Afrika Randı (ZAR), Hong Kong Doları (HKD) ve Meksika Pezosu (MXN) içeren pariteler genellikle egzotik döviz pariteleridir.

Online döviz yatırımlarının nasıl çalıştığını artık bildiğiniz göre, en ilginizi çeken majör, minör ve egzotik döviz paritelerine yatırım yapmak için hemen AvaTrade’de bir hesap açın.