Türev Enstrüman Yatırımları

 

Giriş

Yatırımların gittikçe yaygınlık kazanması ve finansal faaliyetlerle ilgilenen herkesin erişimine açık hale gelmesiyle, çok sayıda bilgi artık ulaşılabilir konumdadır ve global piyasalara güvenle giriş yapmak için gereken tüm donanımlara sahip olabilirsiniz. Finansal türev enstrümanlar uzun süredir türev araçlar ismiyle piyasaların bir parçasıydı; artık online yatırımlar sayesinde çok daha erişilebilir hale geldiler.

Finansal Türev Enstrüman Nedir?

Türev enstrümanlar, en basit açıklamayla, belli bir dayanak varlık, tahvil veya endeks için baz fiyat üzerinden yapılan sözleşmelerdir. Hisse senetleri, döviz pariteleri, emtia, tahviller ve faiz oranları gibi finansal enstrümanlarla sözleşmesi yapılabilen çok sayıda dayanak varlık bulunur.

Türev Enstrüman Türleri:

Borsa Dışı (OTC) veya bir borsa aracılığıyla sunulan çok sayıda finansal türev araç mevcuttur. Türev enstrümanların fiyatları, dayanak varlığın performansından ya da sözleşmede belirtildiği şekilde etkilenebilir.

Online yatırımlarda sıklıkla kullanılan finansal türev enstrümanlar:

CFD’ler

Türev enstrüman yatırımları arasında çok popüler olan CFD’ler sayesinde hisse senetleri, döviz pariteleri, endeksler ve emtia gibi global enstrümanların fiyatlarındaki artış ve inişler üzerinden yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. CFD’ler, dayanak varlığın fiyatını yansıtacak enstrümanlarla kullanılır ve kâr ile zarar miktarları, yatırımcının almış olduğu pozisyon karşısında dayanak varlığın fiyatını hangi yönde hareket etmiş olduğuna bakılarak ortaya çıkar.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Emtia veya hisse senedi gibi varlıkları almak ya da satmak için sözleşme yapılan popüler türev enstrümanların ödemesi ileri bir tarihte, ancak önceden belirlenmiş olan bir fiyat üzerinden gerçekleştirilir. Vadeli işlem sözleşmelerine yapılan yatırımlar standart olarak vadeli işlem borsalarında gerçekleştirilir ve dayanak varlığın bilgileri, ilgili metanın niteliğine ve niceliğine bağlıdır.

Geleceğe Yönelik Sözleşmeler

Daha gayri resmi bir şekilde sözleşmesi yapılan ve broker üzerinden yatırımı gerçekleştirilen bu finans enstrümanları, yatırımcılara dövizler gibi belli varlıkları alma veya satma olanağı verir. Bu enstrüman türünde de fiyat önceden belirlenir ve gelecek bir tarihte ödenir.

Opsiyonlar

Türev enstrüman piyasasında opsiyon yatırımları yapan yatırımcıların, dayanak varlığı belli bir varlığı alma (CALL) veya satma (PUT) ve önceden belirlenen bir vade dolum tarihine kadar ellerinde tutma olanakları vardır.

Swap’lar

Yatırımlarda kontratlı finansal türev enstrüman işlemleri yapılırken sıklıkla kullanılan bir diğer tür de swap’lardır. Swap yatırımları yapılırken, sözleşmenin iki tarafı öncede belirlenen bir süre boyunca nakit akışlarını takas ederler. Enstrüman takası veya yatırımı yapılmaz, onun yerine iki yatırımcı arasında yapılan özel OTC sözleşmelerdir.

Finansal Türev Enstrüman Yatırımları Neden Yapılmalı?

Finansal türev enstrümanlar, ilk olarak, global çapta ticareti yapılan ürün ve hizmetlerin kurları arasında uyumlu bir denge oluşturmak için kullanılıyordu. Yatırımcılar, döviz birimleri ile muhasebe sistemlerindeki farklılıklar sayesinde yatırımcıların ortak bir türev piyasası bulmasının kolay olacağını keşfettiler.

Günümüzde ise, yatırımcıların dayanak varlık, tahvil ve endekslerdeki fiyat değişimlerinden kazanç sağlamaya odaklanmalarıyla, türev enstrüman yatırımları çoğunlukla kâr sağlamak ve hedging ile risk yönetimi gerçekleştirmek için yapılıyor.

Finansal türev enstrümanlar, hedging veya risk azaltma için kullanılanlar gibi çeşitli türlere ayrılıyor. Örneğin, bir yatırımcı, bir varlığın satış fiyatındaki düşüşten kâr etmek isteyebilir (satış pozisyonu). Hedge olarak kullanılan bir türev ile çalışmaya başladığında, dayanak varlığın fiyatıyla alakalı riskin, sözleşmenin iki tarafı arasında transfer edilmesine olanak sağlıyor.

AvaTrade ile Türev Enstrüman Yatırımları:

AvaTrade’e bugün katılın ve portföyümüzün geniş yelpazeye uzanan finansal türev enstrümanlarından faydalanın. Forex pariteleri, CFD’ler, hisse senetleri, emtia ve endekslerden oluşan 250’den fazla enstrümana ve gelişmiş bir platformdan opsiyonlara yatırım yapabilirsiniz.

Finansal türev araçlar hakkında öğrendiklerinizi, kendi sermayenizi riske atmadan, ücretsiz 21 günlük demo hesabımızı kullanarak test edebilirsiniz.

Tüm yatırımcılarımızın fonları, dünyanın en tanınmış bankalarında ayrı hesaplarda tutulmakta ve platformlarımızın güvenliği her daim ön planda tutulup, SSL sistemiyle şifrelenmektedir. Dolayısıyla her daim güven içerisinde, gönül rahatlığıyla yatırım yapabilirsiniz.

Bugün AvaTrade’e katılın ve en iyi yatırım deneyimini ve kendi dilinizde üstün müşteri hizmetini elde edin.