Biri Diğerini İptal Eden Emir (OCO) – İki Sonuç İçin Tek Emir

Bazen hayatta sadece bir şeye ya da diğerine sahip olabilirsiniz, ancak ikisine aynı anda sahip olamazsınız. Dışarısı ya güneşli ya da bulutlu ve yağmurlu olabilir. İkisi birden olamaz. Mesela 20 dolarınız olduğunu varsayalım. Paranızı; yağmur yağarsa şemsiyeye, hava güneşliyse güneş gözlüğüne harcamaya karar verirsiniz. Her iki olası senaryo için de hazırlıklısınız ama bunlardan sadece biri gerçekleşecek. Dışarısı güneşliyse güneş gözlüğünü alırsınız ama şemsiyeyi alamazsınız, ya da tam tersi olur.

Bu analojiyi finans piyasalarına uyarlarsak, biri diğerini iptal eden emirlerin (İngilizce ‘one-cancels-the-other order’ yani kısaca OCO) arkasındaki fikri daha iyi anlayabilirsiniz.

Yatırımcılar, bu tür bir işlem emriyle, alım satımını yaptığı varlığın değerinin yükselmesi veya düşmesi durumlarına özel bir plan oluşturur.

Entry OCO Order

Biri Diğerini İptal Eden Emir (OCO) nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, biri diğerini iptal eden emir tam olarak adı gibidir. İki işlem emrinden birinin hedefine ilk önce ulaşması durumunda, diğer emri otomatik olarak durdurması için verilen bir talimattır. Bu tür işlemlerdeki iki emir türü genellikle zarar durdur (stop-loss) ve kâr al (take-profit) emirleridir.

Bir OCO emri bir çift koşullu emirden oluşur. Emirlerden biri gerçekleşirse, diğer emir otomatik olarak iptal edilir. İkili emirler (genellikle bir stop emri ve bir limit emri) bulut tabanlı çoğu işlem platformunda bulunur. Bir işlem stop ya da limit fiyatına ulaştığında ve emir gerçekleştiğinde, ikilinin diğer emri otomatik olarak iptal edilir.

Open Entry Order

Peki neden OCO emri kullanılır?

Birçok yatırımcı, bir pozisyon açarken riski en aza indirmek için OCO emirlerini kullanır.

Limit Entry Order

Ancak, OCO emrinin en yaygın kullanım sebebi ise iyi bir çıkış stratejisi sağlamasıdır. Örneğin, fiyatının düşeceğine inandığınız bir varlıkta açık pozisyonunuz olduğu durumda, bir şekilde fiyat yükselirse satıp kâr etmek için OCO’yu kullanabilirsiniz; yine aynı emirle, fiyat önceden belirlenmiş bir seviyeye düşerse de satabilirsiniz. Hangi koşul önce tetiklenirse o emir gerçekleştirilir.

OCO orders list

Bir OCO örneği

Diyelim ki, Tesla hisseleri 100 dolardan işlem görüyor ve elektrikli araç üreticisinin batan bir gemi olduğunu düşünüyorsanız, kayıplarınızı azaltmak için hisselerinizi 99 dolardan satmak üzere klasik bir zarar durdur emri (stop-loss) girebilirsiniz. Ancak bir OCO emrini, hem 99 dolardan satmak için ayarlayabilir hem de aynı zamanda 101 dolardan satmak için ayarlayabilirsiniz. İkinci senaryoda, kâr elde edersiniz. İlk senaryoda ise zarara uğrayacak olsanız da, en azından OCO emriniz düşüş eğilimindeki bir hisse senedinden potansiyel kâr elde etme imkânı verdi. Bu iki sonuçtan hangisi önce gelirse, emrin nasıl sonlanacağı da o şekilde belirlenir.

Kâr Al vs Zarar Durdur

Bununla birlikte, alım satım yaptığınız varlık ayı piyasasında olmasa bile, birçok tüccar OCO emirlerini aynı amaçla kullanır. Bunun nedeni, iki farklı sonucu önceden belirleyebilmenizdir. Bunlardan biri, varlık değeri yükselirse kâr elde etmek olabilir. Bu, ‘kâr al’ emri (take-profit) olarak bilinir. Aynı zamanda, fiyat düşerse riski azaltmak için de bir emir kullanılabilir. Bu emir ise genellikle ‘zarar durdur’ emri (stop-loss) olarak bilinir.

Bir yatırımcının OCO emrini kullanabileceği bir başka senaryo da bir varlığın önceden belirlenmiş bir fiyat seviyesine gelecekte ulaşması durumunda alım yapmak ve aynı varlığın yine önceden belirlenmiş bir fiyat seviyesine gelecekte ulaşması durumunda satış yapmaktır. İki potansiyel sonucun her biri, tek bir OCO emri ile ve tek tıklamayla belirlenebilir. Bu strateji genellikle fiyat seviyelerinin önemli ölçüde dalgalanma eğiliminde olduğu daha oynak (volatile) hisse senetlerinde kullanılır.

Uzun lafın kısası

Bir emir gerçekleştiğinde, diğeri otomatik olarak iptal edilir, bu kadar basit. Daha önce de değindiğimiz gibi, ne yazık ki dışarısı hem güneşli hem de bulutlu olamaz. Fakat, bir OCO emrinin ilkelerini uygularsanız yine de her potansiyel sonuçtan en iyi ölçüde yararlanabilirsiniz.

Akıllı yatırımcılar, hisse senetlerinin değerinin artacağını umsalar da artmaması ihtimaline karşı da bir plan yaparlar. Bu plan genellikle bir OCO emridir.

OCO emirlerini, AvaTrade’in işlem platformlarında kullanabilirsiniz. OCO emirleri de dahil olmak üzere çok çeşitli optimizasyon stratejileri kullanarak binlerce dayanak varlıkla işlem yapmaya başlayın.