Expert Advisor

Expert Advisor Nedir?

Expert Advisor’lar (EA) sürekli platform başında olmanız gerekliliğini ortadan kaldırarak yatırımlarınızı sürdürmenize olanak veren, MetaTrader 4’teki otomatik yatırımlar gibi programlardır. Her Expert Advisor diğerinden farklıdır ve kullanıcıların tercihleri doğrultusunda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Analiz becerilerine sahip robotlar kullanarak yatırım yapmak, MT4 platformu tarafından sunulan eşsiz özelliklerden biridir.

EA kullanmak isteyen kişinin önünde iki seçenek vardır: ya MetaTrader 4 pazarında bulunanlardan birini satın alabilir ya da kendi EA’nızı oluşturabilirsiniz. Robot oluşturmak için yatırımcının bir sistem geliştirmesi, programlaması ve MQL MetaEditor kullanarak MT4’e uyumlu hâle getirmesi gerekir. Geçmişe dayanan yatırım deneyiminizi kullanarak, çeşitli indikatörler ve teknik analiz elementleri doğrultusunda hangi piyasa koşullarında pozisyon açılacağını veya pozisyonların kapanacağını tanımlayabilirsiniz.

Yatırımcıların, işlem yaparken EA’ları kullanmak için yazılım uzmanları ya da deneyimli bir yatırımcı olmaları gerekmez. İnternet üzerinde ve MetaTrader Pazarında ücretli ve ücretsiz Expert Advisor yazılımları bulabilir, hatta merak ettiğiniz EA’nın demo versiyonunu indirip, satın almadan veya kiralamadan önce deneyebilirsiniz.

MetaTrader pazarında EA’ları nasıl arayıp, bulacağınızı öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin:

MetaTrader Pazarı

MetaTrader Pazarı internetteki Expert Advisor, indikatör, yatırım ve finans dergi ve kitaplarını içeren en büyük koleksiyondur. Bu pazar alanındaki çeşitli arama seçeneklerini kullanarak kategorilere göre yazılımları inceleyebilir ve ürünlerle ilgili bilgileri ve kullanıcı yorumlarını okuyup, görsellere bakabilirsiniz.

Tüm ürünlerin demo versiyonlarını deneyebilir, merak ettiğiniz kitap ve dergileri satın almadan önce ilk sayfalarını okuyabilirsiniz. MetaTrader pazarındaki ürünleri doğrudan satın alabilir veya bir yıla kadar kiralayabilirsiniz. Her ürün dört farklı cihazda çalışmakta ve size istediğiniz şekilde yatırım yapma olanağı vermektedir.

MT4 pazarındaki EA’ların listesini incelerken dikkatli bir şekilde seçim yapmalı ve sadece fiyat, kira süresi veya diğer faktörler üzerinden karar vermelisiniz. Birçok indikatör işe yarar görünse de test ettiğinizde başarısız çıkabilirler. Dolayısıyla, herhangi bir EA’yı inceleme altına alacağınız zaman tanımlanması gereken parametrelere göz atınız: risk oranı, piyasa emirleri, spread oranları, hedging, pip tanımı, hedef kâr ve daha birçoğu.

Bazı EA’ların çok sayıda kategorisi ve detayı bulunurken, bazılarında bu çok az olabilir. Ara sıra “basit” bir EA’yı kullanmak kolay gibi gelse de, önemli olan tüm bu faktörleri ihmal etmemek çok önemlidir. EA’ları en iyi şekilde kullanmak adına bir tanesini seçip devam etmek yerine birkaçını incelemenizi ve karşılaştırmanızı öneririz.

Expert Advisor’ları Deneyin

İster satın almış ister kendiniz geliştirmiş olun, her EA farklıdır ve her yatırımcının ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirilebilmesi için geliştirilir. Dolayısıyla, yatırım hesabınızın bir parçası haline getirmeden önce test etmeniz hayati önem taşır. Aşağıdaki video, EA’ları kullanmadan önce nasıl ücretsiz ve risksiz olarak test edebileceğinizi açıklıyor:

Expert Advisor Nasıl Platforma Yüklenir?

Expert Advisor satın alıp veya geliştirip, test ettikten ve hazır olduğuna karar verdikten sonra sıra yatırım platformuna yüklemeye ve avantajlarının tadını çıkarmaya gelmiş demektir. Ancak, herhangi bir hata yaşanmaması için EA’yı doğru bir şekilde yüklediğinizden emin olmalısınız.

1. Adım: Klasörler oluşturun

  1. Expert Advisor indirdikten veya oluşturduktan sonra kaydedilen dosyaların yerini unutmayın.
  2. Yüklenmesi gereken belli dosyaları seçmek için işaretleyin ve kopyalayın.
  3. Seçtiğiniz dosyaları, genellikle C: diskinde bulunan MetaTrader 4 klasörüne yapıştırın.

2. Adım: EA’yı MT4’e yükleyin

  1. MetaTrader4’e giriş yapın.
  2. “Gezinti” penceresine gidin ve “Expert Advisors” yazısına tıklayın. EA’nızı “+” simgesinin altında bulabilirsiniz.
  3. Seçtiğiniz EA’yı platformdaki grafiklerin üzerine sürükleyip, bırakın.

3. Adım: EA’nın ayarlarını tanımlayın

  1. Açılan pencerede EA’nın ayarlarını dilediğiniz şekilde düzenleyin.
  2. Tüm ayarların doğru olduğundan eminseniz “Ok” tuşuna basın ve yatırımlara başlayın.

Yatırımcılar, EA yazılımlarını genellikle sanal özel sunuculara (VPS) yüklemeyi tercih ediyor ve daha seri yatırımlar yapma olanağına sahip oluyorlar. Aşağıdaki videoyu kullanarak EA’yı yatırım platformuna doğru bir şekilde yükleyebilirsiniz:

AvaTrade’de Expert Advisor’lar

EA’ların yatırımları gerçekleştirmesine izin vermenizin dışında, piyasaları biliyor ve anlıyor olmanız çok büyük önem taşır. Dolayısıyla, yatırımcının sürekli olarak bilgilerini geliştirmesi ve bu amaç doğrultusunda ihtiyacı olan araçları sağlayan bir brokerla çalışması bir avantajdır. Dünyanın lider brokerlarından biri olan AvaTrade geniş yelpazeye uzanan eğitim materyalleri, webinerler, hesap yöneticileri ve piyasaları daha iyi anlamanızı sağlayacak diğer hizmetler sunarak Expert Advisor’larla çok daha başarılı yatırımlara imza atmanıza olanak verir.