ABD Göstergeleri

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri tarafından yayınlanan çok sayıda ekonomik gösterge mevcuttur. Piyasalar tarafından yakından takip edilen ve bilmeniz gereken önemli indikatörlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

İSİM AÇIKLAMA SIKLIK
Tarım Dışı İstihdam ABD’de ücretli olarak çalışan kişilerin toplam sayısı, hükümet ve tarım sektörü çalışanları hariç. Her ayın ilk Cuma günü.
Ticaret Dengesi İhracat ile ithalat rakamları arasındaki toplam fark. Her ayın 10. günü 08:30’da (EST) yayınlanır.
TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Enflasyonun ölçülmesi için belirli ürünlerin yer aldığı bir sepet oluşturulur. Gıda ve enerji dâhil edilmez. Her ayın 15. günü 08:30’da (EST) yayınlanır.
ISM İmalat Raporu ABD’deki fabrikaların imalat rakamlarıyla ilgili bir rapordur ve arz yönetimi müdürlüğü tarafından yayınlanır. Her ayın ilk iş günü 10:00’da (EST) yayınlanır.
Michigan Tüketici Güveni ABD’deki tüketicilerin ülke ekonomisine olan güvenlerini ölçer. Bu anket ABD’deki 5,000 hanede aylık olarak yapılır. Ön rapor her ayın 15. Günü yayınlanır. Ayın son Salı günü ise final raporu açıklanır.
GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) Ülkede üretilen ürün ve hizmetlerin toplam değerini gösterir. Çeyrek ve yıllık bazda yayınlanır. Her ay çeyrek dönem verisi yeniden ele alınır ve ayın sonunda halka açıklanır.
Yeni Dayanıklı Mal Siparişleri İmalatçılara hemen veya gelecekte teslim edilmek üzere hangi dayanıklı mallarla ilgili siparişlerin verilmiş olduğunu gösterir. Bu gösterge mevsimsel olarak değiştirilir.
ÜFE – Üretici Fiyat Endeksi Enflasyonu üretici bazında ölçer. Hizmet sektörünü kapsamaz. Her ayın 15. günü.
ABD İşsizlik Oranı (%) ABD’de iş sahibi olmayan kişilerin sayısını iş gücüne oranlayarak gösterir. Her ayın ilk Salı günü.
Konut Binası Ruhsatları Yeni konut binalarının inşaatı için verilen izin ruhsatlarının sayısıdır. Hem müstakil hem toplu yaşam alanlarını kapsar. Her ayın üçüncü Salı günü.
Endüstriyel Üretim ABD fabrikalarındaki üretimi ölçer ve madenler ile kamu hizmetlerini de kapsar. Kapasiteyi, mevcut kaynakları ve büyümeyi ele alır. Her ayın üçüncü Salı günü.
Konut Başlangıçları ABD’de inşaatına başlanan yeni konutların sayısı. Her ayın 17. günü.